Wydanie 29 z dnia 16 lipca 2008 r. (2008-07-16)

Zakończyły się obchody 65. rocznicy wysiedleń na Zamojszczyźnie

UHONOROWANI KRZYŻAMI

Skierbieszów, Grabowiec, Uchanie i ostatnio Szczebrzeszyn – we wszystkich tych miejscowościach od późnej jesieni ub. roku do połowy lipca tego roku odbywały się uroczystości, upamiętniające 65. rocznicę pacyfikacji Zamojszczyzny.  

Akcja, prowadzona przez Niemców w latach 1942-43, w ramach tzw. Generalnego Planu Wschodniego, doprowadziła do wysiedlenia ponad 100 tys. mieszkańców Zamojszczyzny, w tym ok. 30 tysięcy dzieci. Rozpoczęło ją, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r., wysiedlenie Skierbieszowa i to właśnie tutaj odbyły się centralne rocznicowe uroczystości, których organizatorem był Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Zamościu. To także na jego wniosek, prezydent RP przyznał kombatantom i osobom wspomagającym działalność związku 20 srebrnych Krzyży Zasługi oraz 4 złote Krzyże Zasługi. Na spotkaniu, które odbyło się 28 czerwca w Zamościu, odebrali je: Henryk Dudek, Bolesław Nowak, Seweryn Soboń i Waldemar Wąsek z gminy Zamość, Dorota Kurzyńska i Danuta Pastuszak z Zamościa, Władysław Kropornicki, Gustaw Pszenniak i Józef Pszenniak ze Skierbieszowa, Donata Mazur z Józefowa, Stanisław Margol, Stanisław Nowaczewski, Agata Podleś, Marian Saja, Henryka Tryniecka i Kazimierz Ulanowski z Grabowca, Adam Piwko i Tadeusz Roczkowski z Krasnobrodu, Wiesława Rak z Nielisza i Stanisław Stępniak z Gorajca (srebrne) oraz Anna Dajnowska z Biszczy, Marianna Pop z Nielisza, Stefan Tyburski z Zamościa oraz Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa (złote).

(ar)

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem