Wydanie nr 26 z 2016 r. (2016-06-29)

W 150-lecie likwidacji twierdzy zamojskiej

ZA STARA FORTECA

W tym roku mija 150 lat od podjęcia przez rosyjskie władze zaborcze decyzji dotyczącej likwidacji twierdzy i przekształcenia Zamościa w miasto otwarte. Likwidacja umocnień i fortyfikacji zmieniła obraz miasta i życie mieszkańców, wcześniej zależne od władz wojskowych fortecy.

Decyzja o likwidacji twierdzy nie zapadła przypadkowo. Wpisywała się w proces przekształcania systemu obronnego zachodniej części Cesarstwa Rosyjskiego, w tym na terenach istotnego z punktu widzenia rosyjskich koncepcji strategicznych Królestwa Polskiego.

Angielski raport

Zamość spełniał tylko w części wymagania inżynierów i wojskowych planistów rosyjskich, szczególnie w latach 30. i 40. XIX w. Mało znany jest fakt, że przestarzały charakter fortyfikacji został też dostrzeżony przez Brytyjczyków. Konsulowie Wielkiej Brytanii, szczególnie po klęsce powstania listopadowego w 1831 r., interesowali się wojskową obecnością Rosjan w Królestwie Polskim, w tym także stanem fortyfikacji.

 

Jacek Feduszka, fot. Jerzy Kuśnierz (ze zbiorów Muzeum Zamojskiego w Zamościu)

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

nr 18 z 2024 r. 2024-04-29
Kino Stylowy
  • 913.jpg
  • Zanieczyszczenie powietrza: Biłgoraj
  • Zanieczyszczenie powietrza: Zamość
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem