Wydanie nr 40 z 2015 r. (2015-10-07)

ALFABET ZOO

Przed modernizacją w zamojskim ogrodzie mieszkało niespełna 1 tys. zwierząt. Dzięki zainwestowaniu prawie 30 mln zł, budowie nowych pawilonów i rekonstrukcji starych można było sprowadzić wiele ciekawych i egzotycznych osobników. Obecnie mieszka tu ponad 2 tys. zwierząt (prawie 280 gatunków). I wciąż ich przybywa. Przed kilkoma dniami przywieziono do Zamościa trzyletnią samicę tapira o imieniu Anta i samca gazeli dorkas. Tapir przyjechał z Holandii, gazela z Anglii. Tapir zamieszkał w nowym pawilonie, do którego wcześniej wprowadziła się hipopotamica Fupi. Samca gazeli (i trzy samice, do których dołączył) można oglądać na wybiegu w sąsiedztwie wielbłądów. Od kilku tygodni na łamach Tygodnika Zamojskiego prezentujemy, w porządku alfabetycznym, wszystkich mieszkańców ogrodu. W bieżącym numerze, dzięki pomocy Marleny Bilskiej-Wikiery, podajemy kilka ciekawostek o zwierzętach na litery „e”, „f” i „g”.

Emu – jest drugim pod względem wielkości ptakiem na świecie (większy jest tylko struś afrykański). Osiąga wzrost dorosłego człowieka – średnio 175 cm i wagę do 60 kg. Jest nielotem, ale szybko biega, z prędkością do 50 km/h. Ptak ma bardzo silne nogi. Jego stopy z trzema palcami są zakończone mocnymi pazurami. Skrzydła emu (szczątkowe) działają jak stabilizatory podczas biegu. Ciało z wyjątkiem części szyi, głowy i nóg pokryte jest długimi, miękkimi piórami (brązowo-płowymi). Emu zamieszkuje w Australii różne siedliska – od półpustyń do żyznych użytków zielonych, przebywa na zakrzewionych sawannach i w suchych lasach. To ptak wszystkożerny. Lubi zjadać owoce, nasiona, źdźbła traw, owady i małe zwierzęta. Często rozgrzebuje odchody innych zwierząt w poszukiwaniu niestrawionych resztek jedzenia. W czasie głodu lub wysiadywania jaj jest w stanie przeżyć utratę nawet połowy masy ciała. W niewoli emu żyją do 20 lat. W naturze krócej, 5-10 lat.

 

maw

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem