Wydanie nr 15 z 2015 r. (2015-04-15)

Nikt nie udowodnił, że Krasnobród czy Susiec mają brudne powietrze. A oskarżenia padły

KTO PSUJE POWIETRZE?

Krasnobród nie spełnia kryteriów uzdrowiska, bo położony jest w strefie zanieczyszczonego powietrza. Z kolei Horodło, Susiec i okoliczne turystyczne miejscowości nie mogą wykazać się „korzystnymi właściwościami klimatycznymi”, a więc nie mogą pobierać od turystów opłat miejscowych. Tak stwierdziła w swoim raporcie fundacja ClientEarth. Tyle tylko, że fundacja żadnych badań powietrza nie przeprowadzała.

Raport ClientEarth (to międzynarodowa organizacja prawników zajmujących się kwestiami ochrony środowiska; ma status organizacji pozarządowej) nie dotyczy bynajmniej tylko Roztocza. Dotyczy całej Polski i stwierdza, że żadne uzdrowisko w Polsce nie kwalifikowałoby się dzisiaj do nadania mu takiego statusu, bo wszystkie – a jest ich 45 – leżą w strefach, w których przekraczane są normy zanieczyszczenia powietrza, dotyczące przede wszystkim stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz pyłów. Dostało się także kilkuset miejscowościom turystycznym, które ze względu na między innymi walory klimatyczne pobierają od tychże turystów opłaty miejscowe. Zdaniem fundacji nie powinny, bo lwia część z nich leży w strefach zanieczyszczonego powietrza.

 

(ar) 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

jk 2015-04-15  19:59

Coś w tym chyba jest. Główna droga Zamość-Tomaszów pod bramą uzdrowiska. To samo dotyczy Nałęczowa. Cały ruch tranzytowy Kazimierz-Puławy Armatnią Górą wzdłuż ogrodzenia uzdrowiska i parku zdrojowego. Były już w tej sprawie ostrzeżenia ale w Nałęczowie Nestle chyba się obroni. A z opłatami klimatycznymi to samorządy chyba się pośpieszyły. To nie jest droga do nobilitacji Suścca czy Horodła

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem