Wydanie nr 14 z 2015 r. (2015-04-08)

„POLSKA WALCZĄCA” W ARSENALE

W nowym Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” w Zamościu otwarto 26 marca wystawę „Polska Walcząca”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 70. rocznicy akcji „Burza”. Wystawa pokazuje, na czym polegał fenomen Polskiego Państwa Podziemnego.

- Lubelszczyzna, a zwłaszcza Zamojszczyzna była w okresie funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego regionem niezmiernie aktywnym. To na Zamojszczyźnie podjęto po raz pierwszy na szeroką, masową skalę czynną akcję zbrojną w ramach PPP. Wiązało się to z konsekwencjami w postaci rozpoczęcia właśnie tutaj niemieckiej akcji osiedleńczej – przypomniała na otwarciu wystawy Agnieszka Jaczyńska z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Lublinie.

Wystawa obrazuje okres od wojny obronnej 1939 roku i początków rodzącej się spontanicznie konspiracji aż po lata walki żołnierzy wyklętych, usiłujących zwalczać komunistyczny ustrój. W „Arsenale” zobaczyć można fotogramy ze zdjęciami oddziałów partyzanckich i ich dowódców, kopie dokumentów, broń, a także ciekawy eksponat wojskowy – kurtkę mundurową Stanisława Prusa „Adama”, komendanta Inspektoratu Zamość AK i dowódcy 9. pp Legionów AK.

 

 

(ar) 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem