Wydanie 16 z dnia 18 kwietnia 2007 r. (2007-04-18)

Pracownicy samorządowi otrzymają oceny za swoją pracę i postawę

CENZURKA DLA URZĘDNIKA

Sumienny, bezstronny, znający przepisy, pozytywnie nastawiony do obywatela i jeszcze z nieposzlakowaną opinią – taki musi być urzędnik. Osoby, które nie spełnią tych kryteriów, stracą pracę.

14 kwietnia zaczęły obowiązywać przepisy nakazujące regularną ocenę wszystkich pracowników samorządowych (także mianowanych). Obliguje do tego ustawa o pracownikach samorządowych, znowelizowana w sierpniu 2006 roku. Na jej podstawie Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu dokonywania ocen kwalifikacyjnych pracowników samorządowych, które zostało opublikowane w  „Dzienniku Ustaw" nr 55 z 30 marca.  

Zgodnie z tymi przepisami urzędnicy, którzy dopiero rozpoczęli pracę w samorządach, muszą spodziewać się oceny w ciągu pierwszego półrocza. Pozostali będą dostawać cenzurki co roku. Oceny podwładnych dokonają  ich bezpośredni przełożeni, np. kierownicy referatów. Ocenie na podstawie tej ustawy nie podlegają  prezydenci, burmistrzowie i wójtowie.   

Szefowie będą oceniać swoich pracowników według sześciu kryteriów obowiązkowych. Są to: sumienność, sprawność, bezstronność, umiejętność stosowania odpowiednich przepisów, planowanie i organizowanie pracy oraz postawa etyczna.

Dodatkowo ocena ta zostanie rozszerzona o przynajmniej trzy (i nie więcej niż pięć) kryteria spośród 23 do wyboru. W tej grupie pod uwagę będzie brana m.in. znajomości języka obcego, komunikatywność, pozytywne podejście do interesanta i umiejętność negocjowania. Decyzja o wyborze kryteriów wobec poszczególnych pracowników należy do przełożonego.

mp

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem