Wydanie nr 5 z 2013 r. (2013-01-30)

Medycyna naturalna

GORĄCZKA PRECZ

Wysoka gorączka trwająca przez dłuższy czas pozbawia nas sił. Nawet kilkugodzinna niedyspozycja obniża ogólną sprawność.

Możemy pomóc podając choremu soki owocowo-warzywne i herbatki ziołowe. Głównie polecane są napary z tymianku, lipy, rumianku czy też z czarnego bzu. Jednak gdy gorączka podniesie ponad 39 st. C konieczna staje się konsultacja medyczna.

Doraźnie można posiłkować się bardzo szybką letnią lub zimną kąpielą, z zawijaniem w wysychające prześcieradło, z nacieraniem lub bez.

Dobrze robi też zimny okład na głowę i szyję. Można też wesprzeć się wiedzą naszych przodków. Jeszcze w XIX w. bardzo popularny był taki oto sposób. Natrzeć klatkę piersiową chorego roztopionym sadłem. Pod plecy podłożyć mu świeżo ugotowaną kaszę lub rozgniecione ziemniaki owinięte w folię i kilka ręczników. Szczelnie przykryć chorego.

W miarę stygnięcia kaszy lub ziemniaków należy usuwać po jednym ręczniku. Przetrzymać pacjenta pod przykryciem do całkowitego ostudzenia się zawartości folii.

W procesie tym następuje bardzo silne pocenie się. Nawet w przeciągu 1-2 godzin chory pozbywa się wysokiej gorączki i odzyskuje siły .

Swego czasu była to metoda bardzo popularna ze względu na swoją prostotę i dostępność. Szybko i bez skutków ubocznych przywracała pełną sprawność nawet po tygodniowej niedyspozycji .

Podobnie jak w przypadku stawiania baniek, przez kilka dni po zastosowaniu nie możemy dopuścić do zziębnięcia ciała.

Nie zaleca stosować tej metody w przypadku zapalenia oskrzeli lub płuc, zabieg ten bowiem zaostrza przebieg choroby.

EJ

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem