Wydanie 28 z dnia 9 lipca 2008 r. (2008-07-09)

Wilk, Wiosna, Orchidea czy Opieniek - takich imion dla swoich pociech zapragnęli rodzice

SEZON NA NIKOLE I JAKUBÓW

Kiedy jedne odchodzą w zapomnienie, inne cieszą się ogromną popularnością. Początkowo oryginalne, szybko stają się pospolite, w końcu wychodzą z mody. Taki już los imion.  

Dziewięciomiesięczna Nikolka siedzi na huśtawce. Trzynastomiesięczna imienniczka z ogromną satysfakcją pokonuje coraz to większe odległości. Nieopodal kilkuletnia Nikola jeździ na rowerze. Te trzy dziewczynki spotykają się prawie codziennie, na jednym z osiedlowych placów zabaw w Zamościu. Jeszcze przed kilkunastoma laty imię albo w ogóle nie występowało na Zamojszczyźnie, albo pojawiało się sporadycznie. Można uznać, że weszło „do obiegu" niedawno. Chyba zadomowiło się na dobre, choć niektórzy twierdzą, że „popyt" na Nikole maleje. Większość rodziców decyduje się na polską pisownię imienia. Mniejsza grupa chce pozostać, co również jest dziś możliwe, przy pisowni Nicola. Przykładowo, w tym roku w Zamościu zarejestrowano dziewięć Nikoli oraz trzy Nicole.

- Dziecku nie można nadać imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej lub takiego, które nie pozwala odróżnić płci dziecka (w języku polskim imiona żeńskie kończą się samogłoską „a"  - dop. red.)- wyjaśnia Barbara Ryń, z-ca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Zamościu.

 Nikola nie figuruje w „Wykazie imion używanych w PRL" (ostatni wykaz przygotowano jeszcze w latach 80.), ale nie przeszkadza to w rejestracji dziewczynek o takim imieniu. Najważniejsze, by spełniało podstawowe kryteria. „Czy można nadać córce imię „Niezapominajka"? - Odmówilibyśmy rejestracji. W nietypowych przypadkach opieramy się na zaleceniach Rady Języka Polskiego, opracowanych z myślą o USC - dodaje z-ca kier. Ryń.

Zdaniem ekspertów, nie należy nadawać imion, pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak: antena, bławatek, goździk, kąkol czy sonata. Podobnie jest z nazwami geograficznymi. Dziewczynka nie powinna nosić imienia „Eurazja" czy „Korea". W każdym spornym przypadku, urzędnicy mogą poprosić o dodatkową opinię językoznawców. Bardzo często pytania dotyczą imienia „Nikola". Eksperci doradzają właśnie taką pisownię. - Ostatecznie zdecydowałam się na Nikolę. Cała rodzina odetchnęła z ulgą - mówi mama dwutygodniowego noworodka z Zamościa. Imię córeczki zdrabnia następująco: Nika lub Nikusia. - Dlaczego takie imię wybrałam dla dziecka? Często słyszałam je w telewizji i spodobało mi się - dodaje zamościanka.

Najczęściej modne stają się te imiona, które noszą piękni, sławni i bogaci, tj. osoby często pojawiające się na szklanym ekranie lub w prasie. Mowa m.in. o znanej aktorce Nicole Kidman. Podobnie jest z Oliwierem, Wiktorią czy Alanem. - Po raz pierwszy imię Oliwier pojawiło się u nas w 2003 r. - mówi Zenon Wiśniewski, kierownik USC w Tomaszowie Lub.

Często rodzice upierają się przy Victorii oraz Olivierze. Chcą zachować oryginalną pisownię, być może w ten sposób pragną wyróżnić dziecko i przy okazji samych siebie.

Magdalena Wójtowicz

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem