Wydanie 28 z dnia 9 lipca 2008 r. (2008-07-09)

Klinika Tygodnika

ŻYCIE Z SM

Rozmowa lek. med. Antoniną Łobejko, zastępcą ordynatora oddziału neurologicznego SP ZOZ Biłgoraj  

•-         Co to jest stwardnienie rozsiane?

•-         To  przewlekła, zapalna choroba centralnego układu nerwowego o wielofazowym przebiegu, w której dochodzi do uszkodzenia tkanki nerwowej. Nazwa stwardnienie rozsiane (SM) odzwierciedla rozsianie procesu patologicznego w różnych miejscach układu nerwowego, jak również rozsiew zmian w czasie. W Europie, na 100 tys. osób, na stwardnienie rozsiane zapadają 83, zaś w Polsce - od 40 do 60 osób. Choroba występuje zarówno u mężczyzn i kobiet, ale nieco częściej u kobiet.  

•-         Jakie są objawy choroby?

•-         Najczęściej pierwszymi objawami są zaburzenia wzrokowe, m.in. niedowidzenie, a nawet przejściowa ślepota. Objawy te przemijają i są wynikiem pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego. Zdarza się, że niektóre osoby podwójnie widzą przy patrzeniu na boki. U innych z kolei może wystąpić niedosłuch, szumy uszne, zawroty głowy połączone z oczopląsem i zaburzeniami równowagi. Pierwsze objawy choroby mogą wystąpić między 20. a 40. rokiem życia. Rzadziej zapadają na nią osoby przed 20. i po 50.  

Rozmawiała Małgorzata Pytkowska     

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem