Wydanie 9 z dnia 27 lutego 2008 r. (2008-02-27)

Klinika Tygodnika

NAPADY PADACZKI

Rozmowa z dr n. med. Ewą Wierzchowską–Cioch, ordynatorem oddziału neurologicznego z pododdziałem leczenia udarów mózgu w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

 

- Co wywołuje napady padaczkowe?

- Do wystąpienia napadów padaczkowych mogą się przyczynić m.in. urazy mózgu, bodźce świetlne (np. na dyskotece czy dłuższe siedzenie przy komputerze) i zmiany hormonalne. Zachorowalność na padaczkę jest trzykrotnie większa wśród bliskich krewnych osób chorych.

- Jakie są rodzaje padaczek?

- Padaczki uogólnione: napady małe, które występują zazwyczaj u dzieci i charakteryzują się krótkotrwałymi epizodami zaburzeń świadomości bez utraty przytomności; napady miokloniczne - bez utraty przytomności; napady atoniczne - chory nagle pada i traci przytomność na kilka minut; napady toniczno-kloniczne, przy których chory przewraca się na ziemię i traci przytomność. Dochodzi do wyprężania kończyn i tułowia, ślinotoku, zsinienia spowodowanego bezdechem. Wszystko to trwa kilka sekund, po czym następują drgawki kończyn i tułowia, utrzymujące się do 5 min. Występują też: padaczki związane z wiekiem (np. padaczka Rolanda) i o określonej etiologii (np. padaczka alkoholowa).

- Co to jest stan padaczkowy?

- To powtarzające się jeden za drugim napady padaczkowe. Trwają one ponad 5 minut. Chory w tym czasie nie odzyskuje przytomności. Czasem może wystąpić chwilowy bezdech, który jest stanem zagrożenia życia. Chory wymaga natychmiastowej hospitalizacji i leczenia.

Rozmawiała Małgorzata Pytkowska 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem