Wydanie nr 22 z 2016 r. (2016-06-01)

JAK UNIKNĄĆ PIORUNA

Rozmowa z Piotrem Żurowskim, rzecznikiem prasowym Stowarzyszenia Skywarn Polska (Polscy Łowcy Burz)

– W okolicach wyspy Jawa pioruny biją przez ponad 320 dni w roku. U nas burze z piorunami zdarzają się zdecydowanie rzadziej, zwykle latem. W naszym regionie już w najbliższych dniach mają być burze z  piorunami. Skąd właściwie biorą się pioruny?

 

– Mówiąc w uproszczeniu, aby powstał piorun, musi być chmura burzowa, cumulonimbus. To chmura ciemna pod spodem, u góry biała, rozciągająca się na kształt kowadła. Do wyładowania dochodzi, gdy nazbiera się w niej bardzo dużo ładunków elektrycznych. Widząc piorun, obserwujemy właśnie to wyładowanie. Ma ono ogromną prędkość: ok. 20 tys. km/s.

 

– Podczas burzy można obliczyć w jakiej odległości od nas uderzył piorun. Jak?

 

– Na podstawie błyskawic i grzmotów. Światło rozchodzi się szybciej, dźwięk zdecydowanie wolniej. Liczymy sekundy dzielące błysk od gromu i dzielimy przez trzy. Wychodzi odległość (w kilometrach).

 

– W domu, podczas burzy, jesteśmy bezpieczni?

 

– W miarę. Ale, niestety, bardzo mało domów ma  piorunochrony, a to podstawa. Zabezpieczają dom przed skutkami uderzenia pioruna. Najgorzej jest w przypadku domów drewnianych. Jeśli nie ma piorunochronu, pożar gwarantowany.

Rozmawiała Małgorzata Mazur

 

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Kazia z Łabuń 2016-06-07  10:49

Ja też wywiesiłam figurkę Matki Boskiej i pioruny omijają nasz dom już od pół wieku.

stary elektryk 2016-06-06  09:23

Mieszkam w jednej z podzamojskich miejscowości gdzie na wysokim wzniesieniu ustawiono 60 metrową antenę łączności komórkowej.Szczyt odgromienia sięga więc około 120 metrów co daje w efekcie spore pole skutecznej ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi.W czasie solidnej nawałnicy efekty dzwiękowe i świetlne są imponujące.Ilość energii wyzwalanej podczas uderzenia pioruna powoduje powstawanie fal uderzeniowych ,a więc wniosek jest prosty;nie jest ważne z czego wykonane jest odgromienie,ale czy jest skuteczne.

Zamojszczak 2016-06-05  22:32

tobie ,,grzech'' vel ,,elektryk'' nic nie pomoże. Taki debilizm jest ...

elektryk 2016-06-05  15:36

Najlepsza instalacja odgromowa - brzózki po rogach domu w zielone świątki, potem wymienić na gałązki brzozowe po Bożym Ciele i na ścianie frontowej domu zrobić kapliczkę dla św. Maryi. - dom ma blisko 50 lat i jak na razie pioruny omijają.

grzech 2016-06-02  13:17

najlepszy sposób by uniknąć pioruna to napić się wody święconej ! sprawdzone !

Wali w gacie az trzesa sie nogawki 2016-06-01  01:32

Kijowski ma w spodniach odgromnik

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem