Wydanie nr 6 z 2016 r. (2016-02-10)

Zakończyły się XXI Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego Sacrofilm

ZANUSSI O MIŁOSIERDZIU

W pokazach filmowych wzięło udział prawie 1 tys. widzów. Na kinowych ekranach Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” oraz w salach wykładowych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu poruszany był temat miłosierdzia w ujęciu judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu.

Organizatorzy Sacrofilmu co roku starają się, by każda z trzech wielkich religii monoteistycznych miała naukowych i filmowych reprezentantów. W tegorocznej edycji próbę przybliżenia zasad życia wspólnoty muzułmańskiej podjęto w filmach: „Apostoł” w reżyserii Cheyenne Carron oraz „Timbuktu” Abderrahmane Sissako, a także w wykładzie przygotowanym przez Yasina Özbeka – przedstawiciela Fundacji „Dunaj” Instytut Dialogu. Tematyka żydowska obecna była w fabularnym debiucie Michała Szczerbica „Sprawiedliwy”, a chrześcijańskiej wykładni miłosierdzia dotyczyły filmy: „Dureń”, „Czas niedokończony. Wiersze ks. Jana Twardowskiego”, „Bernadetta. Cud w Lourdes” oraz wystąpienie ks. dr. hab. Mariana Pokrywki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Od wielu lat gościem specjalnym i jednocześnie honorowym patronem Sacrofilmu jest prof. Krzysztof Zanussi. Słuchaczom zgromadzonym w auli WSZiA reżyser przedstawił swoje rozważania na temat miłosierdzia. Spotkał się z widzami w CKF „Stylowy” przed projekcją filmu „Spirala”. Jak mówił, to film pokazujący rozdzierającą pustkę, która powstaje w świecie pozbawionym nadziei, światła, transcendencji, nieśmiertelności, życia wiecznego i tych wszystkich elementów, które tak głęboko wrośnięte są w naszą chrześcijańską tradycję.

 

Małgorzata Stępniewska

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem