Wydanie nr 5 z 2016 r. (2016-02-03)

Producenci peletu i brykietu, a także dostarczający im surowiec rolnicy są w wielkich tarapatach

EKOLOGIA BANKRUTUJE!

Otwarty jesienią zeszłego roku w Zatylu-Osadzie (gm. Lubycza Król.) zakład produkcji peletu zalega z płatnościami rolnikom, którzy dostarczają słomę. Zakładowi z kolei nie płacą jego kontrahenci. Na skraju upadku jest wytwórnia brykietu z Łaszczowa, działająca przy SKR. Przedsiębiorcy z tej branży z całej Polski mają poważne kłopoty.

– Według umowy, jaką z zakładem podpisałem, płatności za poszczególne partie surowca powinny być regulowane w ciągu 30 dni od dostawy. Pierwszą część zapłaty powinienem dostać w październiku zeszłego roku, kolejną w listopadzie. W listopadzie jednak tłumaczyli mi, że mają problemy z odbiorcami peletu. Umówiliśmy się na przedłużenie okresu zapłaty. Ale ciągle byłem zbywany. W końcu wynająłem prawnika i podałem sprawę do sądu. Niedawno otrzymałem nakaz zapłaty. Mam nadzieję, ze wreszcie odzyskam swoje 47 tys. zł – mówi Łukasz Bajwoluk, rolnik z Antoniówki.

W podobnej sytuacji, jak mówi, są inni dostawcy. – Mój znajomy ciągle czeka na zapłatę 20 tys. zł, znam też innych, którzy nie dostali pieniędzy – mówi.

Dobija ich prawo...

O istnieniu problemu mówią też w Innova Energy, która prowadzi zakład. – Nas, ale nie tylko nas położyło, obowiązujące od początku tego roku prawo. Nowe regulacje doprowadziły lub wkrótce doprowadzą do ruiny dwie trzecie producentów takich, jak my – mówi przedstawiciel firmy (chce pozostać anonimowy).

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która weszła w życie z nowym rokiem, mocno ograniczyła możliwość otrzymania przez elektrownie i elektrociepłownie dofinansowania do współspalania (spalania węgla i biomasy w jednej instalacji).

Większość polskich elektrociepłowni ma instalacje przystosowane do spalania węgla. W zamian za dofinansowanie (rozliczane w tzw. zielonych certyfikatach) do tej pory spalały, razem z węglem, biomasę.

Po wprowadzeniu nowych przepisów, ograniczających o połowę możliwość dofinansowania, dokładanie biomasy jako paliwa do pieców na węgiel stało się nieopłacalne. Tym bardziej że spalanie jej w nieprzystosowanych do tego instalacjach węglowych powoduje wzrost zasiarczenia i – co za tym idzie – szybsze zużywanie się instalacji.

Wiele elektrociepłowni, w związku z nowym prawem, zrezygnowało ze skupowania peletu czy brykietu. Na rynku pojawiła się nadpodaż, więc spadły ceny. Polska jest siódmym producentem peletu w UE.

 

 

Małgorzata Mazur

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

skierbieszów 2016-02-12  14:37

Fakir zapraszam do nas to zobaczysz na własne oczy jak kończy się słomiany biznes.

Fakir 2016-02-12  12:36

Bzdura odbiorcy peletu z Innovy płacą nie płaci tylko firma.

Tak ADMAI 2016-02-04  11:19

No i kicha z interesu

nr 18 z 2024 r. 2024-04-29
Kino Stylowy
  • 913.jpg
  • Zanieczyszczenie powietrza: Biłgoraj
  • Zanieczyszczenie powietrza: Zamość
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem