Wydanie nr 48 z 2015 r. (2015-12-02)

Czy na Lubelszczyźnie powstanie nowa kopalnia węgla kamiennego?

2 TYS. NOWYCH MIEJSC PRACY

O tym, że Lubelszczyzna węglem stoi, wiadomo od lat. Nic dziwnego, że ten potencjał chce wykorzystać coraz więcej firm. Do gry o lubelskie złoża włączył się koncern z antypodów Prairie Mining Limited. Zamierza koło Chełma zbudować kopalnię „Jan Karski” i zatrudnić 2 tys. pracowników.

 

Należąca do australijskiego koncernu Prairie Mining Limited firma PD Co sp. z o.o. zakończyła już fazę rozpoznawczą złoża „Lublin” w obszarze gmin Cyców, Siedliszcze, Wierzbica. Dokumentacja geologiczna sporządzona przez PD Co została zatwierdzona przez ministra środowiska.

Oznacza to, że Australijczykom z Prairie Mining do rozpoczęcia budowy kopalni brakuje tylko koncesji wydobywczej. PD Co ma pierwszeństwo do jej uzyskania. Wniosek do ministerstwa inwestor planuje złożyć w 2016 r. Chce uzyskać koncesję w ciągu 18 miesięcy, co pozwoliłoby na rozpoczęcie budowy kopalni już w 2018 r.

 

 

2 tys. miejsc pracy

Zatwierdzony przez resort środowiska dokument zawiera zebrane i opracowane dane oraz wyniki próbnych odwiertów w Lubelskim Zagłębiu Węglowym w okolicach Cycowa, WierzbicyUrszulina. PD Co prowadzi jeszcze prace rozpoznawcze na obszarze koncesji „Sawin-Zachód”, która bezpośrednio przylega do nowego złoża – „Lublin” i może wydłużyć żywotność przyszłej kopalni.

Projekt budowy kopalni PD Co, która będzie nosić imię Jana Karskiego, zakłada produkcję wysokiej jakości węgla energetycznego i półkoksującego z przeznaczaniem dla przemysłu. Odbiorcami mają być producenci energii i stali zachodnich krajów Unii Europejskiej, którzy zużywają ponad 250 mln ton węgla kamiennego rocznie.

Aneta Urbanowicz

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

gosciu 2015-12-07  21:58

chelm ?kopalnia? ...to byla kiedys ale kredy dla cementowni.to miasto zamarlo.teraz niech korzystaja gminny powiatowe.

z Zamościa 2015-12-05  18:50

Do LHR. Spadaj prowokatorze.I nie podniecaj się tak. Macie złoża to fakt. Ale póki co nikt ich nie chce eksploatować. Jak na razie mowa jest o Chełmie. I to nie wiadomo czy w Chełmie (okolicach) kopalnia na pewno powstanie. Bo oprócz złóż węgla do jego wydobycia potrzebna jest opłacalność jego eksploatacji (głębokość złóż, zagrożenie metanowe, polityka energetyczna państwa, ceny węgla i energii, ogólna polityka UE, której Polska póki co jest członkiem względem węgla). Dodam tylko, że w obecnej sytuacji kolejna kopalnia stanowi zagrożenie dla Śląska, który póki co jest podstawą górnictwa i będzie protekcjonalnie traktowany przez rząd (przynajmniej obecny). 2. Nie wypowiadaj się na temat Zamościa i jego mieszkańców tak ja ja nie wypowiadam się na temat mieszkańców Hrubieszowa. Póki co Zamość jest 3-4 razy większy niż Hrubieszów, a w ubiegłym roku wyprzedziliśmy Chełm (dane oficjalne, do sprawdzenia). O potencjale regionu zamojskiego do chełmskiego (byłe województwo zamojskie 489 tys, chełmskie 284 tys) nie wspominam. A wsią to nieporównywalnie bardziej jedzie w Hrubieszowie niż w Zamościu. Każdy ci to powie. Nie pozdrawiam...

LHR 2015-12-04  16:09

Ups CHEŁM będzie prawdziwym miastem a w zamościu będzie jak było - bylejakość i dziadostwo i słoma w wieśniackich butów tak będzie zamość wyglądał - szkoda że nie macie węgla MY W HRUBIESZOWIE MAMY i już niedługo będzie u nas 2000 dobrze płatnych miejsc pracy a w zamościu będą wsioki i dziady tak jak teraz!

du .. blada 2015-12-04  07:31

lepiej mieć robotę ,jak zasiłkami naród karmić,na kresach ludzie w po byłych PGR-ach zapomnieli co to jest w miarę godne i normalne życie,będzie robota dla młodych skończy się masowa emigracja na Wyspy,tam też nas nie chcą,tylko ,że Polakowi nie dogodzi ,jeszcze się robota nie zacznie a już tysiące problemów ,co będzie za?,otóż gówno będzie poumierają starzy ,zostanie paru szlachciców rodem z Italii,i innych obcych krajów ,skończą się darmowe nadgniłe jabłka wydawane przez MOPSY-GOPSY,szkoda się rozpisywać,już z wiatrakami mamy przykład jeszcze nie doszło do rozruchu a kogut głos stracił nie pieje?,pewnie jakieś podłe choróbstwo.

JAANNA 2015-12-03  19:42

DLACZEGO JEDNA,DWIE KOPALNIE? MOŻE WŁAŚNIE ZAGŁĘBIE?? WYSTARCZY POOGLĄDAĆ OKOLICE KRYŁOWA.

Przemysław z Hrubieszowa 2015-12-02  13:27

Taka kopalnia by się przydała również i u nas pod Hrubieszowem. Miasto się zwija, powiat również, coraz mniej ludzi żyje z rolnictwa. Dzięki kopalni Hrubieszów by odżył. Wystarczy popatrzeć jak na przestrzeni ostatnich 30 lat zmieniła się Łęczna. Z miasteczka wielkości Piask leżących przy trasie z Zamościa do Lublina stała się miastem wielkości Hrubieszowa. Wiem, wiem zaraz się odezwą przeciwnicy i ekolodzy. Ale ja mówię o jednej (dwóch) kopalniach. Nie o całym Zagłębiu jak na Śląsku. Zresztą środowisko naturalne w okolicach Łęcznej na kopalni niewiele straciło. Rozwija się tam również rolnictwo, turystyka. Poza tym węgiel kiedyś skończą wydobywać a infrastruktura np. w postaci dróg pozostanie...

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem