Wydanie nr 34 z 2015 r. (2015-08-26)

Czy w naszym regionie powstanie bezpieczne, widoczne z daleka przejście dla pieszych?

NIEBEZPIECZNE ZEBRY

Fundacja PZU w ramach akcji „Stop wariatom drogowym” zamierza poprawić bezpieczeństwo pieszych, budując w całym kraju 20 nowoczesnych przejść. O miejscu ich powstania zdecydują komisja i osoby biorące udział w internetowym głosowaniu.

Konkurs dla zarządców dróg „Aktywne przejścia dla pieszych” podzielono na dwa etapy. Pierwszy rozpoczął się 22 lipca i potrwa do 31 sierpnia. W tym czasie za pomocą formularza (dostępny na stronie www.stopwariatom.pl/formularz) zarządcy dróg mogą zgłaszać miejsca, w których jest niebezpiecznie. Wybór trzeba uzasadnić. Każdy urząd może zgłosić nie więcej niż pięć miejsc.

W drugim etapie, który rozpocznie się 1 września i potrwa do 28 września, komisja konkursowa i internauci wybiorą miejsca, w których Fundacja PZU wybuduje bezpieczne przejścia (koszt jednego to maksymalnie 50 tys. zł). W każdym tygodniu zostanie wyłonionych pięć lokalizacji – cztery przez komisję konkursową i jedna przez internautów (wygra ta, która uzyska najwięcej głosów – głosowanie na stronie www.stopwariatom.pl).

Jak to działa?

Pierwsze bezpieczne przejście wybudowane przez Fundację PZU znajduje się w Inowrocławiu, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 252. Zainstalowano tam aktywny system bezpieczeństwa SeeMe. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona pieszego, gdy znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. System działa tylko wtedy, gdy jest potrzebny – tablica (umieszczona nad przejściem lub obok) pulsuje, gdy piesi są w pobliżu. Znak jest widoczny z odległości nawet 1 km.

 

Karol Kozyra

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem