Wydanie nr 16 z 2015 r. (2015-04-22)

ORMIANIE W ZAMOŚCIU

Ormianie to jedni z pierwszych obcokrajowców, którzy osiedlili się w Zamościu. Prawo takie 30 kwietnia 1585 r. nadał im Jan Zamoyski.

Dzięki temu Zamość w krótkim czasie stał się jednym z bardziej znaczących ośrodków osadnictwa ormiańskiego. Jako pierwsi przybyli Murat Jakubowicz z Kaffy i ks. Krzysztof Kałast. Zamoyski zezwalał również na budowę kościoła, a przywilejem z 1589 r. umożliwił im utworzenie gminy z autonomicznym sądem. Napływali Ormianie m.in. z Persji, Kapadocji, Iranu, Kaffy, Cezarei i całej Armenii. W 1591 r. wśród 44 właścicieli posesji będących obcokrajowcami 19 było Ormianami. W XVII w. mieszkało ich tu ponad 300. Jako najbogatsi mieszczanie stali się na wiele lat siłą napędową życia gospodarczego. Do najbogatszych kupców ormiańskich w XVII w. należeli Kirkorowicze, Stefan Ałtunowicz, Paweł Derbedroszewicz, Auxenty Owaniszewicz, Sołtan Sachwelowicz

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem