Wydanie nr 16 z 2015 r. (2015-04-22)

DRGAWKI I BRAK PRZYTOMNOŚCI

KLINIKA TYGODNIKA Rozmowa z dr. n. med. Anną Mełges z Oddziału Neurologicznego w ARION Szpitale sp. z o.o. Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju

 - Padaczka to jedna z najczęściej występujących chorób neurologicznych. Co to za schorzenie?

 - Każde zaburzenie zachowania człowieka może być przejawem padaczki, o ile jest wywołane nagłym bądź uogólnionym zakłóceniem czynności mózgu i występuje tendencja do powtarzania się w czasie. Przyjmuje się, że wystąpienie dwóch napadów padaczkowych bez uchwytnej przyczyny w ciągu roku do 2 lat oznacza padaczkę. W kraju na padaczkę choruje około 400 tys. osób.

 

- Co ją wywołuje?

- Przyczynę udaje się ustalić u niespełna połowy chorych. Może ona być np. wynikiem uszkodzenia mózgu jeszcze w okresie życia płodowego lub w czasie nieprawidłowego porodu, czy tuż po nim. Padaczka bywa też skutkiem niektórych chorób (np. zapalenia mózgu, guzów mózgu czy chorób naczyniowych), schorzeń uwarunkowanych genetycznie, ale również urazów głowy przebiegających z utratą przytomności (np. po wypadku drogowym). We wszystkich tych przypadkach dochodzi do zmian w mózgu, tzn. uszkodzenia jego tkanki, i tam właśnie tworzą się ogniska padaczkorodne. Gdy nie udaje się dojść przyczyny choroby, mówimy o tzw. idiopatycznej postaci padaczki.

Rozmawiała Małgorzata Pytkowska

 

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem