Wydanie nr 13 z 2015 r. (2015-04-01)

Jego zagadkowy kształt zastanawia matematyków, inspiruje architektów, zachwyca miłośników natury

NAJPIERW BYŁO JAJO

Jajo od zarania dziejów było kojarzone z prapoczątkiem wszystkiego. Już w Starożytności symbolizowało początek życia i jego ciągłość. Mity wielu narodów opowiadają o prajaju unoszącym się na wodach chaosu. W chrześcijaństwie symbolika jaja wiąże się ze Zmartwychwstaniem Pańskim.

Motyw jajka występował w wielu legendach apokryficznych. Jedna z nich opowiada o Maryi, która w Wielki Piątek postawiła przy krzyżu koszyk z jajkami. Według legendy skorupki nieoczekiwanie zabarwiły się na czerwono (nawiązanie do wielkanocnych pisanek).

Gliniane jaja archeolodzy odnajdywali w starych grobach na terenie Rosji i Szwecji. Jajo w tym wypadku miało symbolizować nieśmiertelność. W wierzeniach Dalekiego Wschodu

właśnie z jaja wyszedł pierwszy człowiek. U Słowian, jajo było symbolem boga słońca, dzięki któremu istniało życie na ziemi. W różnych zakątkach świata jaju przypisywano magiczną, leczniczą moc, która miała chronić człowieka przed wszelkim złem (u nas praktykowany był zwyczaj przelewania jajka nad głową).

oprac. Magdalena Wójtowicz 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem