Wydanie nr 3 z 2015 r. (2015-01-21)

Owce i krowy będą chronić stanowiska susła

MUCIA DLA SUSŁA

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie przeprowadzą eksperyment. Kupione przez instytucje owce będą wypasane pod Zamościem i Hrubieszowem na stanowiskach rzadkich, chronionych roślin. Mają wyjadać „chwasty”. Na stanowiskach, gdzie występują susły perełkowane, wspomogą je krowy rasy limousine.

Lubelska RDOŚ z Katedrą Małych Przeżuwaczy i Doradztwa Rolniczego Uniwersytetu Przyrodniczego rozpoczęły realizację projektu „Ochrona bioróżnorodności siedlisk trawiastych wschodniej Lubelszczyzny”. Jego celem jest ochrona rzadkich gatunków rosnących na murawach kserotermicznych, czyli suchych i nasłonecznionych łąkach, zbliżonych warunkami klimatycznymi i glebowymi do stepu. W naszym regionie na takich murawach rosną m.in. żmijowiec czerwony i szczodrzeniec zmienny, zagrożone wyginięciem i wpisane do polskiej czerwonej księgi roślin. Stanowiska (w przypadku szczodrzeńca jedyne w Polsce) zostały włączone do sieci Natura 2000. Na trzech z nich – w Kątach na granicy gmin Szczebrzeszyn i Zamość, w Czumowie koło Hrubieszowa oraz rezerwacie Stawska Góra pod Chełmem – od wiosny wypasane będą owce. Zwierzęta mają wyjadać inne rośliny i robić miejsce chronionym, dla nich niejadalnym.

 

(ar) 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem