Wydanie nr 47 z 2014 r. (2014-11-26)

ZAPISANE W GENACH

KLINIKA TYGODNIKA Rozmowa z dr n. med. Jolantą Budzyńska-Włodarczyk, dermatologiem z Centrum Medycznego Dermedica w Zamościu

Obecnie dużo mówi się o możliwości badania genów. W jakim celu się je wykonuje?

To jedna z najnowocześniejszych technologii naukowych służąca diagnostyce i profilaktyce schorzeń. Każdy z nas jest zaprogramowany przez geny, a testy genetyczne oparte są na indywidualnych predyspozycjach. Pozwalają na precyzyjną diagnozę i skuteczny wybór leczenia.

Czy możemy je stosować do diagnostyki wszystkich chorób?

– Wyróżniamy kilka rodzajów testów genetycznych, m.in. dermatologiczne, kardiologiczne i onkologiczne. W naszym Centrum najwięcej wykonujemy testów na łysienie androgenowe, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jest to najczęstsza przyczyna wypadania włosów, a u podstaw leżą indywidualne uwarunkowania związane ze zmianami w genie receptora androgenowego. Wykrycie podatności genetycznej na łysienie pozwala na szybki dobór odpowiednich metod zapobiegania nadmiernej utracie włosów. Pozwala to na wykrycie zaburzeń jeszcze przed wystąpieniem objawów, kiedy profilaktyka ma największe szanse powodzenia. Należy wspomnieć, że test określa podatność na leczenie preparatami zawierającymi związek chemiczny – finasteryd. Leczenie trwa ok. czterech lat, dzięki testowi będziemy wiedzieli, czy ta długotrwała metoda przyniesie efekty. czy należy wybrać inny rodzaj terapii. Dodatkowo w przypadku mężczyzn test na łysienie androgenowe pozwala wykryć ryzyko łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

 

Rozmawiała Małgorzata Pytkowska

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem