Wydanie nr 47 z 2014 r. (2014-11-26)

„Daj Boże najwięcej takich szkół” – napisał prezydent Ignacy Mościcki w księdze pamiątkowej

MECHANIK PRAWIE WIEKOWY

Szkoła Rzemieślniczo-Przemysłowa w Zamościu (obecnie ZSP nr 2 im. Tadeusza Kościuszki) jako jedyna w kraju miała wydział rzeźbiarsko-malarski. Wykonane przez uczniów stylowe meble prezentowano na wystawie w Paryżu! W 1927 r. szkołę odwiedził prezydent Ignacy Mościcki. 27 listopada 2014 r. będzie świętowała 95-lecie istnienia.

Do ZSP nr 2 uczęszcza teraz blisko 450 uczniów. Szkoła zatrudnia ponad 40 nauczycieli. Kształci w zawodach: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, mechatronik, kucharz, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik organizacji reklamy. ZSP nr 2 wywodzi swoje początki ze Szkoły Rzemieślniczo – Przemysłowej. W 1919 r. Polska Macierz Szkolna w gmachu Akademii Zamojskiej utworzyła szkołę zawodową obróbki drewna i metalu. W 1921 r. przekształciła się w męską czteroletnią Szkołę Rzemieślniczo-Przemysłową. W latach 1923-1934 była szkołą Ordynacji Zamojskiej, a później – państwową. Rozwijała się i otwierała nowe wydziały: meblarsko-stolarski, tapicerski, krawiecki, rymarsko-galanteryjny, a od 1925 r. – rzeźbiarsko-meblarski. Początkowo uczyło się w niej ponad 100 osób. Pierwszymi dyrektorami byli ks. Józef Dąbrowski i inż. Edmund Niedziałkowski. W 1940 r. szkołę zamknął niemiecki okupant. Cztery lata później została reaktywowana.

 

Magdalena Wójtowicz

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem