Wydanie nr 43 z 2014 r. (2014-10-29)

Klinika Tygodnika

NIE PRZEGAP WYROSTKA

Rozmowa ze specjalistą chirurgii ogólnej Janem Łukasikiem z Luxmedu w Biłgoraju i oddziału chirurgicznego w szpitalu w Janowie Lub.

Co to jest zapalenie wyrostka robaczkowego?

– Jest to stan zapalny jelita ślepego, umiejscowionego między końcowym odcinkiem jelita cienkiego, a jelitem grubym. Zapalenie wyrostka robaczkowego zdarza się w każdym wieku, ale dotyczy szczególnie dzieci i dorosłych do 30. roku życia. Ostre zapalenie, jeśli chodzi o dynamikę rozwoju choroby, u dzieci przebiega szybciej, w przeciągu kilku godzin może dojść do zapalenia otrzewnej. U dorosłych proces ten przebiega zdecydowanie wolniej.

Zapalenie otrzewnej to poważny stan?

– To zapalny proces ropny, przebiegający w jamie brzucha, jest to stan zagrożenia życia.

Co przyczynia się do zapalenia wyrostka?

– Najczęściej infekcja wirusowa lub bakteryjna, u dzieci – zapalenie gardła, migdałków i infekcja górnych dróg oddechowych. W zawiązku z tym, że tkanki górnych dróg oddechowych i okolicy wyrostka są podobne, najczęściej w tym samym czasie dochodzi do infekcji wyrostka robaczkowego. Do powstania zapalenia mogą przyczynić się również choroby przewodu pokarmowego.

 

 

Rozmawiała Małgorzata Pytkowska

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem