Wydanie nr 41 z 2014 r. (2014-10-15)

Właśnie ukazał się trzeci numer „Rocznika Tomaszowskiego”

WSPOMNIENIA MOGIŁKI

Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne im. dra J. Petera wydało trzeci numer „Rocznika Tomaszowskiego”. Znalazło się w nim miejsce na spisane pół wieku temu wspomnienia „żołnierza wyklętego” – Jana Turzynieckiego ps. Mogiłka.

Mogiłkę (ur. w 1919 r. we wsi Karczówka), ślusarza i hydraulika, Niemcy aresztowali w 1941 r. za dorobienie kluczy do niemieckiego sklepu, do którego dzięki temu dostali się członkowie Batalionów Chłopskich. Z aresztu uciekł w grudniu 1941 r. W 1942 r. został zaprzysiężony jako żołnierz AK. Walczył z okupantem niemieckim: 12 czerwca 1943 r. w Suścu wykonał wyrok śmierci na wójcie gminy Majdan Sopocki, Ukraińcu Włodzimierzu Dołynce. 18 czerwca 1943 r. razem z dwoma innymi partyzantami uczestniczył w brawurowej akcji na Arbeitsamt w Tomaszowie Lub. Spalili m.in. dokumenty 12 tomaszowian, którzy mieli zostać wywiezieni na roboty do Niemiec.

Brał też udział w walkach z UPA, m.in. w akcji AK na Sahryń. Ujawnił się w 1947 r., jednak już rok później znów wstąpił do partyzantki. Aresztowano go w 1953 r., został skazany na 12 lat więzienia. Zmarł w 1965 r., kilka miesięcy po opuszczeniu więzienia. W tym czasie spisał wspomnienia, które można przeczytać w najnowszym „Roczniku Tomaszowskim”.

 

 

MaMaz

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem