Wydanie nr 38 z 2014 r. (2014-09-24)

Popiół z pieców ogrzewających domy też trzeba będzie segregować

POPIÓŁ DO SEGREGACJI

Z 5,5 tysiąca domów jednorodzinnych w Zamościu, około 3 tysiące opalanych jest węglem. Zimą miesięcznie powstają w nich tony odpadów, czyli popiołu. W tym roku po raz pierwszy zamościanie będą musieli go segregować, tj. odkładać do specjalnych pojemników lub worków. Kto zlekceważyć ten obowiązek, może płacić za śmieci podwyższoną stawkę, jak za odpady niesegregowane.

 

Mieszkańcy Zamościa ogrzewający domy węglem otrzymają od miejscowego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej albo specjalne metalowe pojemniki, albo grubsze od standardowych worki koloru czarnego. Mają w nich składać popiół. PGK nie będzie za to pobierał żadnej dodatkowej opłaty, a popiół odbierać będzie co miesiąc, tak jak inne odpady. Jeśli jednak ktoś popiołu segregować nie będzie, czeka go przykra niespodzianka, czyli nałożenie podwyższonej stawki za odbiór odpadów. Różnice są znaczne. Mieszkańcy domów jednorodzinnych płacą miesięcznie 11,80 zł za śmieci segregowane – oczywiście za jedną osobę, oraz 18 zł za śmieci niesegregowane – za jedną osobę.

Do tej pory popiół z palenisk domowych odbierany był razem ze śmieciami zmieszanymi, gdyż trafiały one po prostu na wysypisko śmieci. Teraz to się zmieni. PGK sp. z o.o. otwiera nowoczesny Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu, a w nim m.in. regionalną instalację przetwarzania odpadów komunalnych. Na taśmę trafiać będą wszystkie śmieci zmieszane, a pracownicy RZZO będą je raz jeszcze przeglądać i segregować.

(ar)

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem