Wydanie nr 35 z 2014 r. (2014-09-03)

PORADNIK GRZYBIARZA

Do czego jakie grzyby? Do marynowania najlepiej nadają się: borowiki, maślaki, podgrzybki, kurki, rydze, gąski i opieńki. Do suszenia: podgrzybki, kozaki, prawdziwki, smardze (uwaga: w Polsce są pod ochroną). Najlepszy sosy uzyskamy, łącząc kilka odmian, np. maślaki z kurkami i prawdziwkami. Niektóre grzyby (małe podgrzybki, prawdziwki, rydze, maślaki) można też zamrozić i po jakimś czasie podsmażyć na patelni z cebulą. Świeże prosto z patelni najlepsze są rydze (smażone na maśle) oraz kanie (panierowane jak schabowe).

 

Gdzie szukać?

Prawdziwki najłatwiej znaleźć w lasach liściastych i mieszanych, w iglastych często rosną przy śródleśnych duktach; podgrzybki – głównie w lasach iglastych, w miejscach, gdzie dziki buchtowały ziemię; gąski – w lasach iglastych, na terenach piaszczystych, opieńki w lasach liściastych, w okolicach starych, zmurszałych pni.

W powiecie zamojskim doświadczeni grzybiarze radzą szukać grzybów w okolicach Zamościa (Kąty II, Wierzchowiska, Wychody, Bródek, Łabunie), w lasach zwierzynieckich i krasnobrodzkich (np. w okolicach Szewni, Husin, Wólki Husińskiej, Malewszczyzny).

kk

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

nr 18 z 2024 r. 2024-04-29
Kino Stylowy
  • 913.jpg
  • Zanieczyszczenie powietrza: Biłgoraj
  • Zanieczyszczenie powietrza: Zamość
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem