Wydanie nr 30 z 2014 r. (2014-07-30)

GARDŁO I KRTAŃ

KLINIKA TYGODNIKA Rozmowa z lekarzem rodzinnym Wojciechem Wojciechowskim, dyrektorem NZOZ Ośrodek Zdrowia w Zawadzie

- Na infekcje górnych dróg oddechowych chorujemy nie tylko zimą, ale i latem. Jedną z takich infekcji jest zapalenie gardła. Co to za choroba?

- To stan zapalny gardła, wywołany najczęściej przez wirusy lub bakterie. Wiadomo, że w naszych górnych drogach oddechowych w symbiozie żyje dużo zarazków, zarówno bakterii jak i wirusów. Ale tę równowagę może zaburzyć np. nadmierne schłodzenie organizmu m.in. klimatyzacją w samochodzie czy picie napojów gazowanych. W wodach gazowanych znajduje się kwas węglowy, natomiast w pepsi i coca-coli bardzo silny kwas ortofosforowy, który potrafi u osób wrażliwych śluzówkę wręcz nadpalić. Wtedy bakterie łatwiej wnikają do głębszych struktur i zaczyna się poważniejszy problem.

- Jakie objawy towarzyszą zapaleniu gardła?

- U chorego występuje: suchość błon śluzowych, kichanie, ból gardła i głowy, bóle mięśniowo-kostne oraz dreszcze. Towarzyszą im uczucie zimna, kaszel i ogólnie złe samopoczucie, dochodzą do tego katar i temperatura. Błony śluzowe nosa są zaczerwienione i mogą się pojawić drobne wykwity. Chory ma trudności z połykaniem śliny. Często też na migdałkach można zauważyć zmiany o charakterze ropnym. Warto też przypomnieć, że do schorzeń górnych dróg oddechowych zaliczamy zapalenie krtani. Tu w pierwszej kolejności pojawiają się temperatura i kaszel, który później przyjmuje specyficzną formę przypominającą szczekanie. Z czasem może dojść duszność. Charakterystyczny przy zwężeniu krtani jest też świszczący oddech, szczególnie w czasie wdechu powietrza. Oczywiście w takich przypadkach trzeba szybko zgłosić się do lekarza. Schorzenie bywa czasami niebezpieczne. Podgłośniowe zapalenie krtani wywołuje skurcz krtani i zaburzenia oddychania. Zdarza się, że ma gwałtowny przebieg, który może zagrażać życiu.

 

 

Rozmawiała Małgorzata Pytkowska

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem