Wydanie nr 30 z 2014 r. (2014-07-30)

Rybia łuska to rzadka choroba skóry

SKÓRA JAK PANCERZ

Charakteryzuje się nadmiernym i nieprawidłowym rogowaceniem naskórka, w wyniku czego na skórze powstają zmiany przypominające łuskę ryb. To uciążliwa choroba, bo w większości przypadków trzeba się z nią zmagać całe życie.

W zależności od typu rybiej łuski zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele lub obejmować tylko fragmenty rąk i nóg. W większości przypadków choroba jest dziedziczona, po rodzicach lub dalszej rodzinie. Zachorować można w wyniku mutacji w obrębie chromosomów, w których zlokalizowane są geny. Wyróżnia się również nabytą odmianę. Pojawia się głównie u osób osłabionych, których organizm jest wyniszczony, np. po chorobie nowotworowej.

Wyróżniamy cztery odmiany rybiej łuski. Pierwsza to rybia łuska zwykła, która jest najczęstszą postacią schorzenia. Pojawia się na ogół w trzecim lub czwartym miesiącu życia zarówno u chłopców, jak i dziewczynek. Drobne, białawe i pierzaste łuski dają się zauważyć w pachwinach oraz w zgięciach łokci i kolan. Nadmierne rogowacenie pojawia się również po wewnętrznej stronie dłoni i stóp.

mp


To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem