Wydanie nr 30 z 2014 r. (2014-07-30)

Jest takie miejsce, gdzie żyje się niczym w raju. Dzieli nas od niego 350 km i... lata świetlne, jeśli chodzi o poziom życia

W KLESZCZOWIE DOBRZE SIĘ ŻYJE

Rachunki za wodę płaci gmina. Za prąd mieszkaniec płaci sam, ale tylko 40 proc. sumy. Resztę funduje gmina. Tak jak przedszkole dla dzieci, wyjazdy na ferie, korzystanie z aquaparku. Dorośli też mogą za darmo popływać, ale tylko dwa razy w tygodniu. Czy w Polsce istnieje taka gmina? Istnieje, niestety, nie u nas. Kleszczów (woj. łódzkie) – najbogatsza polska gmina wiejska.

Ranking zamożności samorządów za 2013 rok opublikowało pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”.

W klasyfikacji ujęte zostały dochody gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Nie uwzględniono wpływów z dotacji celowych. „Zwłaszcza w okresie tak intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje te mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak skok chwilowy (incydentalny) i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności” – tłumaczą twórcy rankingu.

Krezusi

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego Paweł Swianiewicz, który przygotował ranking, w komentarzu do niego pisze, że ubiegły rok dla samorządów był lepszy niż wcześniejsze. Zwraca uwagę, że wzrastają wpływy z podatku od nieruchomości i od czynności cywilnoprawnych, co „ jest pozytywnym objawem koniunktury gospodarczej”.

Najbogatszym, jak wynika z zestawień „Wspólnoty”, regionem w Polsce jest Dolny Śląsk (trzeci raz z rzędu), powiatem – przysuski (mazowieckie), małym miastem – Nowe Warpno (woj. zachodniopomorskie), które w tym roku przeskoczyło triumfującą dotychczas Krynicę Morską.

 

Małgorzata Mazur

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem