Wydanie nr 29 z 2014 r. (2014-07-23)

Czy płaskostopie może przeszkadzać?

ŻYCIE Z PLATFUSEM

Płaska stopa niemal całą powierzchnią przylega do podłoża. Deformacja może być wrodzona lub nabyta. W ciężkich przypadkach wymagane jest leczenie operacyjne, w lżejszych – pomocne będą wkładki ortopedyczne i odpowiednia gimnastyka.

 

Prawidłowo zbudowana stopa dotyka podłoża w trzech punktach. Jej kości układają się w łuk. Płaska stopa ma obniżone wysklepienie (zdarza się, że w ogóle jest niewidoczne).

Według szacunków nawet co szósta dorosła osoba na świecie ma problemy ze stopami. Płaskostopie występuje u niemowląt i małych dzieci, ale we wczesnym okresie rozwoju nie jest wadą. Po 10. roku życia samoistnie zanika, jednak nie u wszystkich.

Istnieje opinia, że płaska stopa może utrwalić się u dzieci, które zbyt szybko zaczęły chodzić i nie raczkowały. Dlatego niektórzy lekarze radzą rodzicom, by nie wkładali dziecka do chodzika i nie wymuszali spionizowanej postawy, gdy układ kostno-mięśniowy nie jest jeszcze gotowy do takiego wysiłku.

Zdarza się również, że deformacja stopy pojawia się u dojrzałych osób.

Oprac. maw

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem