Wydanie nr 28 z 2014 r. (2014-07-16)

IV Wieczorne Spotkania z Muzyką w Tomaszowie Lub. organizuje prawdopodobnie największa muzykująca rodzina w Polsce

ZAGRA RODZINA

Gumielowie są najprawdopodobniej jedną z największych w Polsce muzykujących rodzin. Porównywani są do rodziny Steczkowskich. Niemal wszyscy z siedmiorga dzieci Marianny i Władysława Gumielów, a także kilkanaścioro ich wnuków, zajmują się zawodowo muzyką. W Tomaszowie Lub. od czterech lat, co roku, organizują cykl koncertów „Rodzina miastu”.

Historia (przynajmniej ta dobrze poznana) muzykującej rodziny Gumielów zaczyna się od pochodzącej z Szarowoli (gm. Tomaszów Lub.) Marianny Gumieli i jej męża – Władysława, którzy od 1949 r. mieszkali w Suminie (gm. Tarnawatka).

Kolorowe Baszty

Pani Marianna była wybitną i uznaną śpiewaczką ludową. Pieśni i piosenek m.in. w jej wykonaniu można posłuchać na kilku płytach. Była zdobywczynią „Złotej Baszty” na słynnym festiwalu w Kazimierzu, dwukrotnie zdobywała „Srebrną Basztę”. W 2000 r.otrzymała prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga.

Muzykował także jej mąż – grał na waltorni i bębnach w kapeli, był laureatem „Brązowej Baszty” w Kazimierzu.

Małżonkowie (już nie żyją) dochowali się sześciu synów i córki. Wszyscy mają dryg do muzyki. Pięcioro – tak jak większość wnuków – zajmuje się muzyką zawodowo.

Marian Gumiela, jeden z synów Marianny i Władysława, saksofonista, pianista, akordeonista, założył i prowadzi w Tomaszowie Lub. chór „Tomaszowiacy”. Jego żona, Grażyna, choć po AWF-ie, prowadziła w Lubyczy Król. i tomaszowskim Mechaniku zespoły taneczne.

 

 

MaMaz

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem