Wydanie nr 28 z 2014 r. (2014-07-16)

NIE PRZEGRZEWAJ SIĘ

KLINIKA TYGODNIKA Rozmowa z dr. n. med. Michałem Słomianem, zastępcą ordynatora oddziału ratunkowego w szpitalu papieskim w Zamościu

Udar cieplny był przyczyną śmierci 3-letniej dziewczynki, która kilka godzin spędziła w zamkniętym, rozgrzanym samochodzie, bo zapomniał o niej ojciec. Co to za choroba?

– Udar cieplny (potocznie słoneczny) jest wywołany przegrzaniem organizmu. Najczęściej jest efektem przegrzania głowy i karku w wyniku silnego promieniowania ultrafioletowego. Do udaru może też dojść, gdy przebywamy w dusznej, wilgotnej i gorącej atmosferze lub przy nadmiernym wysiłku fizycznym w czasie upału. W organizmie gromadzi się wówczas zbyt duża ilość ciepła i dochodzi do zaburzeń regulacji cieplnej organizmu. W takich warunkach zdolność naturalnego ochładzania się organizmu przez pocenie znacznie spada, więc zmniejsza się oddawanie ciepła do otoczenia.

Kto szczególnie narażony jest na wystąpienie udaru?

– Osoby starsze oraz dzieci, mają niezbyt dobrze działającą termoregulację. Udar cieplny może wystąpić u osób, które w czasie upału nie piją wystarczającej ilości płynów i unikają cienia. Narażone są także osoby cierpiące na cukrzycę, choroby serca, osoby otyłe i przyjmujące leki: antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i rozszerzające naczynia krwionośne. Także osoby będące pod wpływem alkoholu.

 

 

Rozmawiała Małgorzata Pytkowska

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem