Wydanie nr 16 z 2014 r. (2014-04-23)

Sól jest wręcz niezbędna do życia

WRÓG CZY SPRZYMIERZENIEC?

Wbrew obiegowej opinii, nie ma jednoznacznie brzmiących dowodów na szkodliwość soli. Co więcej – niedobór sodu w organizmie powoduje zaburzenia w pracy układu sercowo-naczyniowego.

Sód wchodzi w skład płynów fizjologicznych: krwi, limfy i płynu owodniowego, utrzymuje na optymalnym poziomie ciśnienie krwi, wpływa na wzrost liczby komórek w mózgu, które są odpowiedzialne za myślenie kreatywne i planowanie długofalowe. Sód jest też odpowiedzialny za liczne procesy fizjologiczne, m.in. regulację gospodarki wodnej w organizmie, wspomaga ponadto mózg w komunikacji z mięśniami, głównie dzięki wymianie jonów sodu i potasu.

Zarówno nadmiar, jak i niedobór sodu nie sprzyja jednak zdrowiu. Mało kto wie, że brak sodu w organizmie wywołuje hiponatremię (niedobór sodu we krwi). Stan ten może być skutkiem drastycznego niedożywienia, nadmiernego spożycia wody, odwodnienia, przetrenowania lub niektórych chorób wątroby, nerek lub tarczycy. W ekstremalnych przypadkach przypadłość ta może być nawet śmiertelna.

 

(EJ) 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem