Wydanie nr 8 z 2014 r. (2014-02-26)

KLINIKA TYGODNIKA

GUZY W MACICY

Rozmowa z lek. med. Jarosławem Furmankiem, kierownikiem Oddziału Ginekologiczno - Położniczego w Arion Szpitale spółka z o.o. Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju

- Czy mięśniaki macicy są nowotworami złośliwymi?

-  Mięśniaki macicy (guzy) powstają z tkanki mięśniowej i są to łagodne nowotwory macicy.  Oczywiście jest pewne ryzyko zezłośliwienia w trakcie wzrostu i powiększania się guza, ale jest ono stosunkowo niewielkie. Mięśniaki występują pojedynczo lub w grupie. Mogą mieć od 2 do ponad 12 cm wielkości.

- Jakie są przyczyny ich powstawania?

- Nie są one do końca poznane. Uznaje się, że u podłoża leżą dziedziczne skłonności do powstawania mięśniaków. Jeżeli matka miała mięśniaki to jest duże prawdopodobieństwo, że córka również może je mieć.       

- Jakie są rodzaje mięśniaków?

- Podział jest uzależniony od ich umiejscowienia. Wyróżniamy mięśniaki podśluzówkowe, które umiejscawiają się tuż pod błoną śluzową jamy macicy i rosną do środka. Są guzy śródścienne rozwijające się w ścianie mięśnia macicy i powiększają się wzdłuż i wszerz. Mięśniaki podsurowicze rosną po zewnętrznej stronie macicy, w kierunku błony surowiczej. Często też mówimy o mięśniakach uszypułowanych, gdy rozwiają się na zewnątrz i wewnątrz macicy i są połączone z jej trzonem za pomocą pasma tkanki łącznej, tzw. szypuły.

 

 

Rozmawiała Małgorzata Pytkowska              

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

nr 18 z 2024 r. 2024-04-29
Kino Stylowy
  • 913.jpg
  • Zanieczyszczenie powietrza: Biłgoraj
  • Zanieczyszczenie powietrza: Zamość
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem