Wydanie nr 51 (świąteczne) z 2013 r. (2013-12-18)

Natura dla zdrowia i urody

OLEJ RYCYNOWY

Z czym najczęściej kojarzony jest olej rycynowy? Z silnym środkiem przeczyszczającym. Tylko czy na pewno jego działanie jest aż tak ograniczone? Okazuje się, że olej ten ma w sobie tajemniczą moc.

Olej rycynowy jest produktem roślinnym. Wytwarzany z rącznika pospolitego, zwanego powszechnie kleszczowiną pospolitą lub rycynusem. Choć roślina ta pochodzi z Afryki, zdobi wiele polskich ogródków. Dodajmy, że jej obecność to naturalny sposób na pozbycie się z ogrodu niechcianych gości, jak krety czy turkucie.

Trzeba jednak pamiętać, że liście i łodygi kleszczowiny pospolitej są trujące, a najbardziej nasiona. Te zamknięte w torebkach owocowych zawierają czystą rycynę, której spożycie może doprowadzić nawet do zgonu. Dlaczego w takim razie olejek rycynowy nadaje się do spożycia i może być stosowany w celach leczniczych i pielęgnacyjnych?

Olejek rycynowy jest pozyskiwany z nasion rącznika poprzez wytłaczanie na zimno, poddawanie wysokiej temperaturze razem z wodą i ostateczne wygotowywanie. Dzięki temu procesowi trująca rycyna ulega rozkładowi.

 

 

MWMEDIA

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem