Wydanie nr 51 (świąteczne) z 2013 r. (2013-12-18)

Pszczoły giną także na Roztoczu

PSZCZÓŁCE NA RATUNEK

Grupa naukowców pod przewodnictwem prof. dr. hab. Andrzeja Niewiadomego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pracuje nad wynalezieniem leku zwalczającego groźną chorobę pszczół – tzw. zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej (CCD). To jedna z najbardziej tajemniczych chorób pszczół. Przyczynia się do spadku populacji tych owadów na całym świecie.

W Europie, w tym także w Polsce, ginie co roku 20 proc. rodzin pszczelich. W Stanach Zjednoczonych nawet 30-40 proc. rodzin rocznie.

Spustoszenie wśród tych najpożyteczniejszych owadów sieją choroby. Atakuje je m.in. warroza – wywoływana przez roztocze Varroa destructor, który żywi się hemolimfą owadów (pszczelą „krwią”), osłabiając je, nosemosy – choroby pasożytnicze, które rozwijają się w przewodzie pokarmowym pszczoły. W ostatnich latach na długiej liście chorób pszczelich pojawiło się CCD, zwane też nagłym załamaniem rodziny pszczelej.

Najpierw w Stanach Zjednoczonych, gdzie w l. 2006-2007 zginęła nagle 1/3 całej populacji pszczół. W Badenii-Wirtembergii w Niemczech w 2008 r. zginęło ponad 11 tys. kolonii, czyli ok. 300 mln owadów. Wiązano to z wysianiem przez rolników nasion zaprawionych owadobójczą zaprawą.

CCD dotarło też do Polski. Jak objawia się ta choroba?

(ar)  

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem