Wydanie nr 36 z 2013 r. (2013-09-04)

WIRUS ATAKUJE WĄTROBĘ

Rozmowa ze specjalistą chorób zakaźnych i wewnętrznych Filipem Śmiechowiczem z oddziału zakaźno – obserwacyjnego w ARION Szpitale spółka z o.o. Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju

- Co to jest wirusowe zapalenie wątroby?

- Chorobą wywołaną przez wirusy typu A, B, C, D i E, które uszkadzają wątrobę. W Polsce najczęściej występują zakażenia typu A, B i C, natomiast pozostałe są bardzo rzadkie. Wirus typu A (tzw. żółtaczka pokarmowa przenoszoną za pomocą brudnych rąk) nie powoduje przewlekłego zapalenia wątroby. Natomiast wirusy typu B i C mogą wywołać przewlekłe zapalenie wątroby, marskość wątroby i zwiększają ryzyko wystąpienia raka.

- Jakie są charakterystyczne objawy?

- Większość zakażonych może nie być świadoma swojego stanu, ponieważ zazwyczaj przewlekła infekcja jest bezobjawowa i trwa latami. Od momentu wniknięcia wirusa do ustroju do poważnych problemów zdrowotnych może upłynąć kilka - kilkanaście lat. Choroba może prowadzić do marskości wątroby z powikłaniami (wodobrzusze, żylaki i krwawienia przełyku, żółtaczka, problemy z krzepliwością krwi, niewydolność nerek, zaburzenia psychiczne, do śpiączki wątrobowej włącznie).

Rozmawiała Małgorzata Pytkowska

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem