Wydanie nr 32 z 2013 r. (2013-08-07)

Krasnystaw. Ważne odkrycia archeologiczne

TAJEMNICE DWORU

W Krasnymstawie trwa, finansowana ze środków UE, rewitalizacja dawnego dworku starościńskiego. Niedawno, podczas prac archeologicznych, dokonano zaskakującego odkrycia: znaleziono fragment dawnej fosy. To oznacza, że wzgórze, na którym dworek został wybudowany, było ufortyfikowane.

Prace archeologiczne, na obszarze ok. 1,4 ha (teren u zbiegu ulic Piłsudskiego, Sikorskiego i Konopnickiej), prowadzą archeolodzy Marcin Piotrowski i Konrad Grochecki. Wagę ostatnich odkryć w Krasnymstawie porównują do tych z Czermna – tyle, że dotyczą innych okresów.

- Trudno na razie precyzyjnie datować fosę, jednak wydaje się, że powstała w okresie staropolskim. Jej szerokość  wynosiła co najmniej 6 m, zaś głębokość z pewnością powyżej 2 m – relacjonuje Marcin Piotrowski. Była to tzw. fosa sucha.

                Ale fosa to niejedyne bardzo ciekawe odkrycie w okolicach dworku starościńskiego.  - Okres staropolski to czas wyraźnego rozwoju osadnictwa i działalności gospodarczej na badanym wzgórzu – podkreśla Marcin Piotrowski. - Najwięcej zabytków, które tam znaleźliśmy (głównie fragmentów naczyń ceramicznych), pochodzi z końca XVI-XVII, XVIII oraz XIX w. Wiele wskazuje, że było to ważne miejsce, którego właścicieli stać było na posiadanie pięknych przedmiotów oraz niemałe inwestycje budowlane – mówi archeolog.

 

MaMaz

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem