Wydanie nr 31 z 2013 r. (2013-07-31)

Zaostrzyły się kryteria przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych

ZASIŁEK DLA NIELICZNYCH

Liczna grupa opiekunów pobierających świadczenia pielęgnacyjne właśnie utraciła prawo do ustawowej pomocy. Wśród wykluczonych znaleźli się m.in. rolnicy, podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu w KRUS. Za to opiekunowie niepełnosprawnych dzieci dostają więcej.

Od 1 lipca br. ośrodki pomocy społecznej wypłacają pieniądze na podstawie nowych decyzji, uwzględniających zaostrzone kryteria przyznawania pomocy. Wyjaśnijmy, że świadczenie pielęgnacyjne to finansowa pomoc państwa dla opiekunów osób, które stale wymagają pomocy. Od lipca obowiązują dwa rodzaje finansowego wsparcia dla ich opiekunów: świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy.

Zgodnie z nowymi przepisami prawo do świadczenia pielęgnacyjnego mają rodzice (lub opiekunowie) osób, których niepełnosprawność powstała do 18 roku życia lub w okresie do 25 roku życia (podczas nauki w szkole lub w szkole wyższej). W tym wypadku nie obowiązuje kryterium dochodowe. Teraz świadczenie pielęgnacyjne dla opiekunów takich osób wynosi 620 zł. Dodatkowo, od kwietnia 2013 r. dostają jeszcze 200 zł (ta kwota obowiązuje do końca 2013 r.), w ramach rządowego programu pomocy.

 

maw

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem