Wydanie nr 22 z 2013 r. (2013-05-29)

Jedna z odkrytych niedawno asteroid otrzyma imię licealistki z Hrubieszowa

KINGA PODBIŁA AMERYKĘ

Swoimi badaniami nad mózgiem 17-letnia Kinga Panasiewicz z Hrubieszowa zainteresowała komisję, w której zasiadali wybitni naukowcy w dziedzinie medycyny, wśród nich laureaci Nagrody Nobla. I zdobyła drugą nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym dla młodzieży Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych.

To największy światowy konkurs dla uczniów, organi­zowany w USA od 1958 roku. W eliminacjach udział wzięło 7 mln uczniów z 70 krajów świata. W finale konkursu, który odbył się w połowie maja w Phoenix (Arizona), walczyło blisko 2 tys. najlepszych młodych naukowców. Wśród nich znalazła się 17-letnia Kinga Panasiewicz, która reprezentowała Polskę w dziedzinie medycyny i zdrowia. Start w konkursie w USA zapewniła jej wygrana w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory. Kinga przygotowała projekt pt. „Wpływ synchronizacji półkul mózgowych na pracę mózgu”. Jej badania (prowadzone na dużej grupie rówieśników z Hrubieszowa) zostały ocenione także bardzo wysoko przez jurorów w amerykańskim finale.

- W swoim projekcie zajęłam się zjawiskiem powiązania danej funkcji psychicznej z określonym obszarem mózgu, a także zagadnieniem synchronizacji pracy obu półkul. Bazowałam na eksperymentach laboratoryjnych oraz badaniach EEG. Zebrane podczas badań dane wykazały, że odpowiednio dopasowany program ćwiczeń synchronizujących sprawia, że mózg pracuje szybciej, sprawniej i coraz efektywniej. Może to być pomocne w terapii wspomagającej dla osób cierpiących na schorzenia psychiczne i neurologiczne – opowiadała po angielsku o swoich badaniach.

 

her

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem