Wydanie nr 17 z 2013 r. (2013-04-24)

Rozmowa z alergologiem Janiną Moniak z oddziału dziecięcego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lub.

EPIDEMIA XXI WIEKU

Mamy opóźnioną wiosnę, w miarę wzrastania temperatur rośliny szybko będą nadrabiać zaległości w wegetacji, a pylenie stanie się utrapieniem dla alergików.

Alergia to nieprawidłowa odpowiedź organizmu na czynniki środowiskowe (alergeny). Organizm rozpoznaje je jako obce, co prowadzi do rozwoju objawów chorobowych, czyli reakcji alergicznej. Od lutego pylą leszczyna i olcha, za chwilę pojawią się pyłki brzozy, które są bardzo silnym alergenem. Koniec maja i czerwiec to okres pylenia traw. Z kolei w sierpniu i wrześniu uczulają chwasty, najczęściej bylica.

Ale nie tylko pyłki roślin są częstymi alergenami.

– Tak. Do grupy tej zaliczają się również zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza kurzu domowego, naskórki zwierząt domowych i jad owadów. Uczulać mogą również pokarmy i leki. Choroby alergiczne cechuje dynamiczny wzrost, chorują dzieci i dorośli. Obecnie cierpi na nie już ok. 25 proc. populacji, mamy więc do czynienia z epidemią XXI wieku.

Co decyduje o tym, że możemy mieć alergię?

Przede wszystkim czynniki genetyczne. Ryzyko alergii u dziecka zdrowych rodziców wynosi 5-15 proc., ale gdy chorują oboje, wzrasta do 60-80 proc. Drugim czynnikiem jest ekspozycja na alergeny. Niemowlęta karmione mlekiem krowim w pierwszych sześciu miesiącach częściej zapadają na atopowe zapalenie skóry, a dzieci urodzone krótko przed sezonem pylenia częściej mają pyłkowicę. Do powstania alergii przyczynia się również środowisko, w którym żyjemy, czyli zanieczyszczone powietrze m.in. przez przemysł, spaliny silników, dym papierosowy, kurz i różne aerozole.

Alergia może ujawniać się pod postacią różnych chorób?

– Może to być alergiczny nieżyt nosa i spojówek, któremu towarzyszy łzawienie, świąd, przekrwienie spojówek, wodnisty wydzielina z nosa, kichanie, a czasem też zatkany nos. Druga choroba to astma oskrzelowa z objawami napadowego suchego kaszlu w nocy i nad ranem, świszczącego oddechu i duszności przy wydechu. Oprócz tego odczyny alergiczne mogą przyczyniać się do powstania atopowego zapalenia skóry i pokrzywki. Alergii mogą też towarzyszyć niecharakterystyczne objawy: złe samopoczucie, znużenie lub drażliwość, bóle głowy, biegunka.

 

 

Rozmawiała Małgorzata Pytkowska

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem