Wydanie nr 2 z 2013 r. (2013-01-09)

ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM

Rozmowa z prof. dr. hab. nauk med. Krzysztofem Barem, kierownikiem Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej w Lublinie oraz konsultantem wojewódzkim ds. urologii

- Jednym z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn jest rak gruczołu krokowego (stercza). Co przyczynia się do jego  powstania?
- Najprawdopodobniej to kwestia genów i mutacji. Nowotwór obojętnie jakiego narządu: oka, nerki czy też gruczołu krokowego to nasze własne komórki, które się nieprawidłowo mnożą i dzielą. Ja nazywam to jemiołą, która rośnie na drzewie, wysysa z niego to czego potrzebuje, aż w końcu zabija własnego gospodarza.

- Czy wraz z upływem wieku mężczyźni są bardziej narażeni na zachorowanie?
- Praktycznie nowotwór stercza nie występuje u osób młodych. To choroba, która dotyka mężczyzn od 50 lat wzwyż. Im starszy mężczyzna tym częściej choroba jest wykrywana. Najistotniejsze jest to, że przebiega bezobjawowo. Często pacjenci mówią mi, że nic ich nie boli. Pamiętajmy o tym, że są tzw. nowotwory latentne, z którymi przez lata nic się nie dzieje, ale trzeba je bacznie obserwować. Ale jak z tym nowotworem postępować musi zdecydować lekarz – specjalista.
Rozmawiała Małgorzata Pytkowska

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem