Wydanie nr 1 z 2013 r. (2013-01-02)

„Nieśmiertelnik” z Hrubieszowa w lesie katyńskim

KTO ZNAŁ STANISŁAWA LEWIŃSKIEGO?

Stanisław M. Jankowski, krakowski historyk, autor wielu książek poświęconych m.in. Armii Krajowej i zbrodni katyńskiej, konsultant historyczny filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy, skierował do nas poniższą informację i apel do Czytelników TZ.

Z odnalezionego ostatnio w moskiewskim archiwum tzw. raportu porannego, opracowanego przez porucznika Ludwika Vossa, datowanego 18 maja 1943 wynika, że tego dnia, po odczyszczeniu wojskowego znaczka identyfikacyjnego tzw. nieśmiertelnika, ustalono nazwisko Stanisława Lewińskiego, datę urodzenia 1919 i miejsce zamieszkania Hrubieszów. Podanie miejsca zamieszkania oznacza, że w Rejonowej Komendzie Uzupełnień w Hrubieszowie w okresie międzywojennym zarejestrowano Stanisława Lewińskiego i stąd został zmobilizowany do Wojska Polskiego w sierpniu 1939. RKU w Hrubieszowie podlegał w tym czasie Hrubieszów oraz okoliczne wioski.

 Okazuje się, że „Goniec Krakowski” podał nazwisko Stanisława Lewińskiego już 16 czerwca 1943, informując „o niewyjaśnionej zagadce 23 znaków rozpoznawczych, znalezionych w lesie katyńskim”. Może dzisiaj uda się wyjaśnić zagadkę z roku 1943? 

Stanisław M. Jankowski

Jeśli ktoś z Czytelników ma jakiekolwiek informacje o Stanisławie Lewińskim, prosimy o kontakt z redakcją Tygodnika Zamojskiego.

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

nr 18 z 2024 r. 2024-04-29
Kino Stylowy
  • 913.jpg
  • Zanieczyszczenie powietrza: Biłgoraj
  • Zanieczyszczenie powietrza: Zamość
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem