TAK MINĄŁ ROK 2012 W SPORCIE

STYCZEŃ

Bogdan Bławacki został trenerem piłkarzy III-ligowej Tomasovii. Na stanowisku zastąpił Jarosława Korzenia, pod wodzą którego zespół spisywał się przeciętnie.

LUTY

Lekkoatleci z naszego regionu zdobyli 2 medale rozegranych w Spale Halowych Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych. Medal z najcenniejszego kruszcu wywalczyła juniorka Marika Maricka z Agrosu (pięciobój), a srebrny – junior Paweł Szostak z Unii Hrubieszów (bieg na 3000 m).

Pochodzący z Zamościa Robert Wojtaś został szefem Narodowego Centrum Sportu, które zarządza Stadionem Narodowym w Warszawie.

MARZEC
Dawid Kolaja z Zamojskiego Klubu Karate Kyokushin i Ryszard Radliński, trener Sorgi Zamość, zostali zwycięzcami XXVIII Plebiscytu Sportowego Tygodnika Zamojskiego. Gościem specjalnym naszej finałowej gali był Michał Listkiewicz, były prezes PZPN.

KWIECIEŃ

Marzena Karpińska, sztangistka Znicza Biłgoraj, sięgnęła po tytuł mistrzyni Europy w wadze do 48 kg. Podczas zmagań w tureckiej Antalai zawodniczka aż czterokrotnie poprawiała rekordy kraju, kończąc konkurs z rezultatem 187 kg w dwuboju (85 w rwaniu i 102 w podrzucie). Natomiast Ewa Mizdal z Unii Hrubieszów zajęła 4. miejsce w kat. 69 kg. Zawodniczka uzyskała w dwuboju 232 kg (102+130)

MAJ
Zapaśniczki Agrosu Zamość wywalczyły 3 medale Mistrzostw Polski juniorek. Srebrne krążki przywiozły Kinga Darmochwał (kat. 67 kg) i Magdalena Chruściel (63 kg),  brązowy - Karolina Berdak (55 kg).

W Biłgoraju odbyły się XXIII Mistrzostwa Polski w Karate Tradycyjnym. W imprezie wzięło udział ponad 300 zawodników. Karatecy z Zamojszczyzny zdobyli wiele medali (m.in. Jan Kłębek, Bartosz Skwarski, Ewelina Pańczyk, Magdalena Tor, Beniamin Kozyra).

CZERWIEC
W meczu otwarcia piłkarskich Mistrzostw Europy błysnął „nasz” Przemysław Tytoń. Pochodzący z Zamościa bramkarz wszedł na boisko w 70 min. i od razu obronił rzut karny wykonywany przez Greka Karagounisa. Ostatecznie Polska zremisowała 1:1, a Tytoń bronił jeszcze w pozostałych meczach grupowych – z Rosją i Czechami.

AMSPN Hetman Zamość awansował do IV ligi. W sezonie 2011/2012 zamościanie wygrali 28 z 30 spotkań. W zakończonym rozgrywkach 4. ligi spośród naszych zespołów najlepiej wypadła Omega, która zajęła 4. miejsce. Roztocze było 12., a Huczwa - 13.

LIPIEC
Reprezentacja gminy Sitno zwyciężyła w XIII Powiatowych Igrzyskach LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi - Święcie Sportu Zamojskiego. W Szczebrzeszynie wystartowało ok. 2000 zawodników z 15 gmin. Sportowcy z powiatu tomaszowskiego rywalizowali w Wożuczynie. Tam zwyciężyła gm. Rachanie.

SIERPIEŃ
Udanie zainaugurowali III-ligowy sezon piłkarze Tomasovii, którzy po golu Paskiwa i dwóch trafieniach Raczkiewicza pokonali na wyjeździe Czarych Jasło 3:2.

WRZESIEŃ

117 zawodników i zawodniczek wzięło udział w XXVI Czteroetapowym Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Triumfowali Uraińcy: Wiktor Rogowoi i Olga Palenycho.