Wydanie nr 36 z 2011 r. (2011-09-07)

Naukowcy z Puław, w tym grupa specjalistów pochodzących z Zamojszczyzny, rozpracowali jedną z tajemnic natury

ELIKSIR MŁODOŚCI Z PUŁAW

Kiedy robimy domowym sposobem sok z czarnej porzeczki na zimę, pestki i skórki lądują w śmieciach. Mniej więcej to samo robią z nimi zakłady produkujące soki: suszą i palą, albo kompostują. A to poważny błąd ? w maleńkich pestkach są olejki, które potrafią ludzkiej skórze przywrócić wygląd sprzed kilku lat. Nowoczesną metodę pozyskiwania tych olejków opracowali naukowcy z Puław.

 

Konkretnie – zespół pod kierunkiem urodzonego w Poddąbrowie koło Zubowic (gm. Komarów) Edwarda Roja, profesora nadzwyczajnego w INS, kierownika Zakładu Ekstrakcji Nadkrytycznej.

Profesor, zanim zainteresował się procesem ekstrakcji nadkrytycznej, dzięki któremu można z roślin uzyskać substancje o bardzo cennych dla zdrowia i urody właściwościach, skończył zamojską SP nr 1, a potem I LO. W jego zespole jest także inna zamościanka (zresztą jego zastępczyni) – Agnieszka Dobrzyńska-Inger. Przy projekcie pracuje spore grono naszych krajan: m.in. żona prof. Roja, pochodząca z Majdanu Górnego Krystyna Rój, szefowa jednego z działów Instytutu, a także inżynier Stanisław Iwańczuk z Zamościa.

 

Małgorzata Mazur

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

d.o. 2011-09-08  16:14

gratulacje!

Stanisław były Zamościanin 2011-09-07  12:34

Olejek z PESTEK rokitnika ....zabliźnia i goi rany po napromieniowaniu jądrowym.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem