Wydanie nr 22 z 2011 r. (2011-06-01)

Nie chcesz do liceum, wybierz technikum. Oto, w czym można wybierać

RANKING TECHNIKÓW

10 czerwca ? do tego czasu trzecioklasiści z gimnazjów muszą zdecydować, czy chcą uczyć się w liceum ogólnokształcącym (prezentowaliśmy je dwa tygodnie temu), profilowanym, technikum czy zasadniczej szkole zawodowej. Jak zgodnie mówią dyrektorzy szkół, z roku na rok coraz popularniejsze stają się technika: dają zawód i umożliwiającą studiowanie maturę.

 

Chociaż do egzaminu dojrzałości uczniowie techników przystępują rzadziej niż licealiści. Statystycznie częściej go też oblewają.

Coraz więcej także jest chętnych do szkół zawodowych. Tyle tylko, że kiedyś do zawodówki szedł uczeń słabszy, teraz taki, który chce szybko zarabiać. Coraz chętniej – za granicą. Uczą się więc języków.

– Rynek niemiecki od 1 maja może wchłonąć od razu 14 tys. absolwentów szkół gastronomicznych i hotelarskich – wylicza Józef Grzesiuk, dyrektor ZSOiZ w Tarnogórze.

Waldemar Gardiasz, dyrektor szkoły leśnej w Zwierzyńcu, dopowiada, że w zaprzyjaźnionym Gogolinie (dolnośląskie) Niemcy wyłuskują polskich gimnazjalistów. – Dają stypendia i gwarantują pracę. Chętnych jest sporo – mówi.

Szkoły próbują się dostosować do potrzeb rynku pracy, proponując wiele kierunków (patrz tabela).

her, MaMaz

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem