Wydanie 8 z dnia 24 lutego 2010 r. (2010-02-24)

Jogurt uznawany jest za napój o właściwościach uzdrawiających i odmładzających

NATURALNE BOGACTWO

Ten produkt mleczarski znany jest od tysięcy lat. Wytwarzany z mleka, najczęściej krowiego, w którym przez 4 – 8 godzin w temperaturze 40 – 50° C rozwijają się kultury bakterii Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus.

Bakterie przetwarzają cukier (laktozę) w kwas mlekowy, powodując denaturację zawartego w mleku białka. Dzięki temu jogurt uzyskuje charakterystyczną, gęstą konsystencję i smak.

Produkcję zapoczątkowali pasterze - mieszkańcy terenów należących dziś do Turcji i Bułgarii. Nazwa pochodzi od tureckiego słowa „ya-urt" oznaczającego kwaśne mleko. Do dziś na jogurt Bułgarzy mówią „jugurt" lub „kiseło mleko". Napój jest tam wciąż popularny, podobnie jak na całych Bałkanach i w Grecji, gdzie ma bardzo gęstą konsystencję i jest spożywany z dodatkiem miodu. Jogurt uznawany jest za napój o właściwościach uzdrawiających i odmładzających. Wzmacnia odporności na choroby, na ataki zarazków nawet gruźlicy i tyfusu.

(JD)

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem