Wydanie nr 16 z 2024 r. (2024-04-16)

ALEKSANDROWSKIE SPECJAŁY

ALEKSANDROWSKIE SPECJAŁY
Koło Gospodyń Wiejskich w Aleksandrowie Czwartym istnieje od 62 lat (powstało w 1962 r.). Należy do niego 39 pań, którym szefuje Maria Paluch. Panie bardzo chętnie spotykają się z dziećmi i młodzieżą, przekazując dawną tradycję i obyczaje.

Wykonują piękne rękodzieło. Ich cudeńka można podziwiać podczas dożynek, czy wystaw organizowanych przez bibliotekę.

Panie wspaniale gotują i pieką pyszne ciasta. Często biorą udział konkursach kulinarnych, gdzie prezentują własnoręcznie przygotowane specjały, wykonane według starych receptur ich babć i matek. Przygotowane przez siebie smakołyki rozpowszechniają także na festynach, jarmarkach i innych uroczystościach lokalnych. Odnoszą też sukcesy kulinarne w konkursach. Ostatnim osiągnięciem KGW jest III miejsce oraz wyróżnienie w kategorii „Zamknięte w słoiku”, podczas finału konkursu „Kobieta Przedsiębiorcza w stylu Eko”. Wydarzenie miało miejsce 10 marca w Hotelu Marina w Nieliszu.

 


Gołąbki

Składniki: 1 kg kaszy gryczanej pełnej, 10 ziemniaków startych na tarce o drobnych oczkach, 1 główka kiszonej kapusty, 3 cebule, garść suszonych grzybów, szklanka oleju lnianego, sól, pieprz.

Wykonanie: na durszlak wysypać 3/4 kaszy, przelać wrzątkiem i wymieszać. Do zaparzonej kaszy dodać 1/3 część startych ziemniaków. Przelać wrzątkiem i wymierzać. Czynność powtarzać do wyczerpania składników. Do zaparzonej kaszy z ziemniakami dodać garść pokruszonych suszonych grzybów. Trzy cebule pokroić w kostkę i przyrumienić na patelni z olejem lnianym. Dodać do farszu z kaszy. Całość przyprawić sola i pieprzem. Farsz nakładać na liście kiszonej kapusty i zawijać w długie rulony. Brytfankę wyłożyć na spodzie liśćmi ukiszonej kapusty. Układać gołąbki. Wierzch wyłożyć również liśćmi. Całość podlać osoloną wodą i olejem lnianym. Piec przez 2-2,5 godziny.

 


Buraczki w zalewie

Składniki: 1 kg małych buraczków czerwonych. Zalewa: 6 szklanek wody (szklanka 250 ml), 1 szklanka octu, 1 szklanka cukru, ziele angielskie i liść laurowy.

Wykonanie: buraczki dokładnie umyć i wrzucić do gotującej się wody. Kiedy się zagotują, gotować jeszcze przez 25 minut. Zestawić z ognia i zostawić, by postały w tej samej wodzie na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Następnie odcedzić i obrać. Układać w wyparzonych wcześniej słoikach. Ze wszystkich składników ugotować zalewę. Odstawić do ostygnięcia. Buraczki w słoikach zalać zalewą i zakręcić wieczkami (muszą być wytarte do sucha). Pasteryzować przez 20 minut (licząc od momentu zagotowania wody). Po tym czasie słoiki wyjąć, odwrócić do góry dnem i zostawić do ostudzenia. Po kilku dniach buraczki już można jeść. Mogą być przystawką lub wykorzystać je jako dodatek do sałatek.

 


Sałatka z czerwonych buraczków

Składniki: 4 małe buraczki w zalewie, garść rukoli, 10 dag sera feta, 50 dag kiełbasy lub szynki, 5 suszonych pomidorków, garść ziaren słonecznika i olej z suszonych pomidorów.

Wykonanie: składniki ułożyć warstwami na talerzu. Posypać słonecznikiem i polać olejem z suszonych pomidorów.

 


Oponki z serem

Składniki: 1/2 kg białego sera przekręconego przez maszynkę, 4 jajka, 1 szklanka cukru, 1/2 proszku do pieczenia, 1 łyżeczka sody, 1 szklanka śmietany, 1 cukier waniliowy, mąka (tyle ile wejdzie, tak aby ciasto nie było wolne ani twarde), olej do smażenia i cukier puder do posypania.

Wykonanie: jajka ubić z cukrem. Do przekręconego przez maszynkę sera dodać cukier waniliowy, ubite jajka, śmietanę, mąkę, proszek do pieczenia i sodę. Zagnieść ciasto. Rozwałkować je cienko na stolnicy. Wycinać kółka, duże szklanką, a małe środki kieliszkiem. Oponki smażyć na małym ogniu. Po wystudzeniu posypać cukrem pudrem.

mp

 

 

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem