Wydanie nr 12 z 2024 r. (2024-03-18)

Na raka na Lubelszczyźnie umiera kilka tys. osób rocznie. Przeciętny mieszkaniec naszego województwa „ma największe szanse” na raka prostaty, mieszkanka – na raka piersi

RAK ZABÓJCA

RAK ZABÓJCA
Fot. pixabay.com
Za ćwierć wieku liczba nowych zachorowań na nowotwory na świecie będzie aż o 77 proc. wyższa niż obecnie – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wg niej w 2050 r. diagnozę: rak – dostanie 35 mln obywateli świata. W Polsce z chorobą nowotworową obecnie zmaga się ponad 1,17 mln osób. W tym roku diagnozę usłyszy kolejne 170 tys., a ponad 100 tys. chorych – umrze. Nowotwory są drugą najważniejszą przyczyną zgonów w Polsce i odpowiadają za ponad 25 proc. wszystkich śmierci.

Wg WHO jedna na pięć osób, które obecnie żyją, zachoruje na raka. Umrze jeden na dziewięciu zdiagnozowanych mężczyzn i jedna na dwanaście kobiet.

Ten zabija najczęściej
Za dwie trzecie wszystkich nowych zachorowań oraz zgonów nowotworowych w 2022 r. odpowiadało 10 rodzajów raka. Najczęstszy był rak płuc: odnotowano 2,5 mln nowych zachorowań. Za nim znalazły się: rak piersi (2,3 mln), jelita grubego (1,9 mln), prostaty (1,5 mln) i żołądka (970 tys.).
Rak płuc był na pierwszym miejscu najbardziej śmiertelnych nowotworów: w 2022 r. zabił 1,8 mln osób (18,7 proc. wszystkich zgonów z powodu raka).
Małgorzata Mazur

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem