Wydanie nr 11 z 2024 r. (2024-03-12)

ORIENTALNE INSPIRACJE

ORIENTALNE INSPIRACJE
Kuchnia orientalna – czyli jaka? Najprościej rzecz ujmując; ta, która czerpie garściami z tradycji kulinarnych Dalekiego Wschodu. Wśród potraw orientalnych znajdą się bazujące na recepturach z Chin, Wietnamu, Indii, Korei, Indonezji czy Tajlandii. Wspólnym mianownikiem kuchni orientalnej jest z pewnością bogactwo warzyw oraz przypraw.

A obiadowe pomysły na aromatyczne dania inspirowane Orientem podsuwają nam dziś niezawodni uczniowie i nauczycielki klas gastronomicznych z Zespołu Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie prowadzący popularnego bloga „Kulinarni, czyli uczniowie Zetki pichcą”. Ich przepisy, przetestowane podczas zajęć praktycznych, można znaleźć pod adresem: kulinarnizsp1kras.blogspot.com. Działania uczniów można śledzić również na Facebooku: www.facebook.com/kulinarnizspnr1kras. Polecamy i życzymy smacznego!

KURCZAK SMAŻONY Z WARZYWAMI PO CHIŃSKU

Składniki: 1 pierś z kurczaka, 4 papryczki chilli, 1/2 czerwonej papryki, 200 g pieczarek, 1 szalotka, 2 łyżki oleju roślinnego, 4 łyżki jasnego sosu sojowego, 3 łyżki słodkiego sosu sojowego, 2 łyżeczki sosu chilli, 250 g makaronu ryżowego.

Wykonanie: Szalotkę oraz paprykę pokroić w paseczki. Kurczaka w mniejsze kawałki. Pieczarki w plastry, a dwie papryczki chilli na drobno. W woku rozgrzać 2 łyżki oleju roślinnego, na którym smażyć pokrojoną szalotkę. Po chwili smażenia (około 2 minuty) dodać kurczaka. Całość smażyć mieszając. Do przysmażonego lekko kurczaka dodać pokrojoną paprykę, po chwili pieczarki oraz 2 pokrojone papryczki chilli. Kiedy warzywa puszczą soki i się lekko przysmażą do woka dodać 4 łyżki jasnego sosu sojowego, 2 łyżeczki sosu chilli oraz 3 łyżki słodkiego sosu sojowego. Całość dokładnie mieszać i dusić przez około 2 minuty mieszając. Makaron ryżowy przygotować według przepisu na opakowaniu. Przecedzony makaron przełożyć na talerze. Gotowego kurczaka z warzywami i sosem przełożyć na makaron ryżowy.

ZUPA TAJSKA

Składniki: 300 g filetu z piersi kurczaka, 100 g makaronu ryżowego, 1,5 litra bulionu drobiowego, 200 ml mleczka kokosowego, 1 opakowanie krewetek, 1 marchew, 1 średniej wielkości cebula, 1 czerwona papryka, kawałek papryczki chili, 1 łyżka czerwonej pasty curry, 1 łyżka oleju rzepakowego, 1 łyżka sosu rybnego, 1 łyżeczka kurkumy, 1 łyżeczka curry, sól, pieprz do smaku, świeża kolendra do posypania.

Wykonanie: Filet z kurczaka umyć, osuszyć, pokroić w kostkę. W drobną kostkę pokroić także cebulę. Marchew obrać i pokroić w półplasterki. Pieczarki oczyścić i pokroić w plasterki. Paprykę umyć, usunąć gniazda nasienne, pokroić w paseczki. W większym garnku rozgrzać łyżkę oleju, dodać pokrojoną cebulę. Podsmażyć 2-3 minuty. Następnie dodać pastę curry. Wymieszać, chwilę podsmażyć i wrzucić pokrojone mięso. Smażyć około 2-3 minut, aż mięso zmieni kolor. Do tego samego garnka dodać marchew, wymieszać i smażyć 2-3 minuty. Do garnka dodać pokrojoną paprykę i posiekaną papryczkę chili. Zalać ciepłym bulionem. Zagotować. Następnie zmniejszyć płomień i gotować pod przykryciem około 10 minut. Dodać sos rybny, łyżeczkę kurkumy i curry oraz połamany, suchy makaron. Zupę gotować przez kolejne 5 minut. Następnie wlać mleczko kokosowe i krewetki. Wymieszać, zagotować i zdjąć z ognia. Ewentualnie doprawić solą i pieprzem. Gotową zupę przed podaniem posypać posiekaną kolendrą.

KURCZAK MIODOWO-CZOSNKOWY

Składniki: 400 g drobiowego mięsa, 2-3 cebule, 3 łyżki oleju do smażenia, 3 duże ząbki czosnku, 2-3 łyżki miodu, 2-3 łyżki ciemnego sosu sojowego, szczypta soli, pół szklanki wody, 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej.

Wykonanie: Na dużej patelni rozgrzać olej. Mięso drobiowe pokroić w paski i wrzucić do patelni. Smażyć 5-6 minut na dość silnym ogniu mieszając co chwilę. Kurczak powinien się lekko zezłocić. Cebulę obrać, pokroić w piórka i dorzucić do kurczaka. Znów smażyć ok. 3 minuty. Dodać dosłownie szczyptę soli i pokrojony w plasterki lub kostkę czosnek. Wszystko mieszać, a następnie dodać miód i sos sojowy. Znów mieszać i dodać pół szklanki wody. Zmniejszyć ogień i chwilkę podusić. Mąkę ziemniaczaną wymieszać z odrobiną wody i zagęścić sos. W razie potrzeby doprawić solą lub sosem sojowym.

BUŁECZKI BAO

Składniki: 550 g mąki pszennej, 320 ml mleka, 10 g suszonych drożdży, 2,5 łyżki cukru trzcinowego, 4 łyżki oleju sezamowego lub słonecznikowego, 1 łyżeczka soli.

Wykonanie: Do misy robota wsypać suche składniki – mąkę, suszone drożdże, cukier trzcinowy i sól. Wlać mleko i 2 łyżki oleju. Wyrabiać ciasto robotem na niskich obrotach około 10 minut. Następnie zwiększyć obroty i wyrabiać jeszcze kilka minut, aż ciasto będzie jednolite i gładkie. Przykryć ściereczką i odstawić na godzinę – powinno podwoić swoją objętość. Na oprószoną mąką stolnicę lub blat przełożyć wyrośnięte ciasto. Wyrabiać je kilka minut w dłoniach, formując podłużny kształt. Następnie odkrawać równe kawałki ciasta i formować z nich kulki. Każdą z kulek smarować pozostałym olejem. Ułożyć je na desce i odstawić na 30 minut. Wyrośnięte bułeczki przełożyć do bambusowego parowaru umieszczonego nad garnkiem z wrzącą wodą. Parować około 20 minut. Podawać na gorąco.

PASTA TAHINI

Składniki: 10 czubatych łyżek ziaren sezamu (około 150 g), 2 łyżki oliwy extra vergin, 2 łyżki oleju sezamowego, woda źródlana.

Wykonanie: Sezam uprażyć na suchej patelni uważając, by go nie przypalić – wtedy będzie gorzki. Po wystudzeniu połączyć z resztą składników i zmiksować za pomocą blendera na jednolitą masę. Konsystencja pasty powinna być zbliżona do gęstej śmietany, należy ją regulować ilością wody. Gotową pastę można przechowywać kilka dni w szczelnym pojemniku w lodówce.

ŁOSOŚ W SOSIE TERYIAKI

Składniki: 300 g filetu z łososia, 125 g makaronu Chow Mein, 1 papryczka chili, pół pęczka szczypiorku, sezam, 3 łyżki oleju ryżowego. Marynata: 1,5 szklanki wody, 75 g brązowego cukru, 50 ml sosu sojowego, 3 łyżki soku z limonki lub octu ryżowego, 1 łyżka mąki ziemniaczanej.

Wykonanie: W miseczce wymieszać 1 szklankę wody, brązowy cukier, sos sojowy i sok z limonki. Łososia umyć, osuszyć, pokroić w kostkę (o boku około 2 cm) i włożyć do marynaty. Łososia w marynacie wstawić do lodówki na godzinę. Makaron Chow Mein ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Na patelni rozgrzać olej z ryżu, przełożyć odsączonego z zalewy łososia (zalewę zostawić) i podsmażyć przez około 4-5 min. Podsmażonego łososia zdjąć z patelni, a na patelnię wlać marynatę z łososia. Gdy zacznie się gotować, dodać mąkę ziemniaczaną rozmieszaną w połowie szklanki wody i wymieszać. Gdy sos się zagotuje przełożyć do niego łososia, pokrojoną w plasterki papryczkę chili, posiekany szczypiorek i ugotowany makaron. Wszystko wymieszać, podgrzewać przez 2-3 minuty i podawać. Na talerzach posypać danie posiekanym szczypiorkiem i sezamem.

 

 

opr. jn

 

 

 

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem