Wydanie nr 8 z 2024 r. (2024-02-19)

SPRAWDZONE RARYTASY PAŃ Z PŁOSKIEGO

SPRAWDZONE RARYTASY PAŃ Z PŁOSKIEGO
Panie z KGW z Płoskiego pod przewodnictwem Anny Opoki chętnie organizują imprezy kulinarne, a w rondelku potrafią zamknąć całą gamę smaków. To „zgrana paczka” głównie młodych pań, które łączą stare tradycje, wygrzebując receptury z kredensów swoich babć, z przepisami nowoczesnymi. A razem z miejscowymi strażakami z OSP Płoskie (a to surowi eksperci w ocenianiu smaków) mogą góry przenosić.

Rolada szpinakowa z łososiem
Składniki: 400 g mrożonego szpinaku, 200 g wędzonego łososia w plastrach, 200 g serka śmietankowego, 50 g masła, 4 jajka,2 ząbki czosnku, 1 łyżka mąki pszennej, sól i pieprz do smaku.
Wykonanie: Szpinak przesmażamy na maśle. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i doprawiamy solą i pieprzem. Następnie odstawiamy do wystygnięcia i miksujemy. Białka ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli. Do ubitych białek dodajemy żółtka, mąkę oraz zmiksowany szpinak. Delikatnie mieszamy. Ciasto szpinakowe rozsmarowujemy na pergaminie i pieczemy około 15 minut w 170 st. C. Następnie przekładamy na czystą ściereczkę i delikatnie zdejmujemy papier do pieczenia z rolady. Studzimy. Na wystudzonym biszkopcie szpinakowym rozsmarowujemy serek i układamy łososia. Rolujemy dość ściśle i schładzamy roladę przez około 2 godziny. Kroimy w plastry. Układamy na półmisku. Przepis można dowolnie modyfikować – wspaniale smakuje również rolada szpinakowa z szynką lub rolada ze szpinakiem i warzywami.

Chlebuś
Składniki: 1 kg maki pszennej, 1,5 szkl. maki razowej, 1 szkl. otrąb pszennych, 1 szkl. otrąb żytnich, 3 łyżki siemienia lnianego, 3 łyżki słonecznika, 3 łyżki płatków owsianych, 2 łyżeczki soli, 1 łyżeczka cukru. Rozczyn: 5 dag drożdży, 1 łyżka cukru, 1 l wody ciepłej.
Wykonanie: Składniki rozczynu wymieszać. Z 1 kg mąki pszennej odsypać 1,5 szkl. Na to miejsce wsypać mąkę razową, potem wsypać wszystkie składniki. Wlać do tego rozrobiony rozczyn drożdży. Odstawić na 15 minut. Potem wszystko wymieszać i zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (20-30 minut). Wyłożyć do dwu foremek keksówek i znów odstawić do wyrośnięcia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 st. C. na 1 godz. 15 minut. W połowie pieczenia zmniejszyć temp. do 180 st. C.


Sałatka z surimi i makaronem chińskim
Składniki: 200-250 g makaronu chińskiego, 5 jajek, 1 czerwona cebula, puszka kukurydzy konserwowej, 250 g paluszków krabowych surimi, 4-5 ogórków konserwowych, 2-3 łyżki majonezu, 1 łyżka gęstej, kwaśnej śmietany 18 proc., 1 łyżeczka octu z białego wina lub octu jabłkowego, 2-3 łyżki posiekanego koperku, sól, pieprz.
Wykonanie: Makaron gotujemy wg wskazówek na opakowaniu. Odcedzamy. Przekładamy na deskę i kroimy na mniejsze kawałki (zdecydowanie łatwiej będzie się jadło, jeśli nitki makaronu nie będą zbyt długie). Paluszki krabowe i ogórki kroimy w drobną kostkę, wsypujemy do makaronu. Do tego dodajemy pozostałe składniki i mieszamy.

Zupa z pulpetami
Składniki: 75 dag mięsa mielonego, 2 puszki czerwonej fasoli, 1 puszka kukurydzy, 1 puszka sosu słodko-kwaśnego, 2 papryki, 3 cebule, majeranek, vegeta do smaku.

Wykonanie: Mięso przygotować jak na mielone i uformować z nich małe pulpeciki. Usmażyć. Do garnka wlać 2 l rosołu, zagotować. Dodajemy Vegetę oraz podsmażoną cebulę. Potem dodajemy resztę składników. Pod koniec dodać pulpeciki i majeranek. Jeszcze gotujemy ok. 5 minut. Odstawiamy i podajemy w glinianych miseczkach z dużą ilością pietruszki i kopru.

Oponki babci Haliny
Składniki: 1 l mleka, 10 dag drożdży, 1 szkl. cukru, 4-5 jaj, 1 margaryna, 1/2 szkl. oleju, cukier waniliowy, mąka (ile wejdzie, więcej niż 1 kg).

Wykonanie: Zrobić rozczyn z drożdży. Mleko lekko podgrzać i wlać do miski. Potem dodać cukier, roztrzepane jajka, roztopioną margarynę, olej i cukier waniliowy. Sypać partiami mąkę. Ciasto ma być jak na pierogi – dość luźne, ale nie lepiące. Odstawić do wyrośnięcia. Wykładać na stolnicę, wałkować i wycinać oponki. Smażyć w gorącym oleju z dwu stron. Po ostygnięciu poprószyć cukrem pudrem.

Oszukany sernik
Składniki: 2 duże jogurty greckie, 3 budynie śmietankowe, 6 jaj, 1 szkl. cukru, 1/2 szkl. oleju, opakowanie biszkoptów. Cukier waniliowy.
Wykonanie: Białka ubijamy z cukrem na sztywno, żółtka mieszamy z olejem i budyniem, łączymy z jogurtami. Dodajemy pianę z białek i delikatnie mieszamy. Biszkopty układamy na dnie blaszki, a następnie powoli mieszamy masę. Pieczemy ok. 50 minut w temp. ok. 170 st. C. Do sernika można dodać brzoskwinie lub inne owoce. Ciasto niczym nie różni się od klasycznego sernika. Jest puszyste i smakowite.
her

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem